جمعه, ۲۵ خرداد ۱۴۰۳، ۰۶:۳۴ ق.ظ

درباره سايت

پایگاه فرهنگی،مذهبی شهدای نیاک

سایت شهدای نیاک مرجع نرم افزارهای مذهبی ومقالات،بیانات رهبری،زندگینامه شهدا،کتاب های مذهبی،صوت وتصویر،جشنواره های شهدای نیاک،مداحی مناسبت های مذهبی،بانک صوت وتصویر،آرشیوفیلم های مذهبی،کلیپ های مذهبی،سخنرانی علما،خبرهای سیاسی،اجتماعی،فرهنگی مذهبی،نظامی،کتابخانه،نرم افزارهای قرآنی،امام خمینی ره،ویژه نامه مذهبی،کودک ونوجوان،محرم،ماه مبارک رمضان،عاشورا و تاسوعا حسینی،امربه معروف ونهی از منکر،حجاب عفاف،سبک زندگی اسلامی

بایگانی

محبوب ترين ها

پيوندها

مداحان وشعرا

شخصیت های سیاسی ونظامی

شبکه های اجتماعی

۱۲ مطلب در فروردين ۱۴۰۳ ثبت شده است

بیست ونهم فروردین روز یادمان حماسه سازی وایمان ودلاوری سربازان ارتش جمهوری اسلامی ایران مبارک

 بخش خبری زندگینامه شهدای نیاک زندگی به سبک شهدا

بیست ونهم فروردین روز یادمان حماسه سازی وایمان ودلاوری سربازان ارتش جمهوری اسلامی ایران مبارک ۰ نظر

بیست ونهم فروردین روز یادمان حماسه سازی وایمان ودلاوری سربازان ارتش جمهوری اسلامی ایران مبارک

فرارسیدن ۲۹ فروردین ماه، روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و یادمان حماسه سازی و ایمان و دلاوری سربازان این آب و خاک بر شـما خجسته باد.
🌷سرلشکر شهید سیدمسعود منفرد نیاکی
🌷سرلشکر شهید خلبان میرحسن سجادی نیاکی
🌷گروهبان شهید سیدحسین رمضانی نیاکی
🌷جانباز شهید سیدجعفر حسنی نیاکی
🌷جانباز شهید سید ناصریزدانی نیاکی
🌷سرباز شهید سیدعلی حجازی نیاکی
🌷سرباز شهید سیدسهیم ملک مدنی نیاکی
🌷سرباز شهید سید محمدرضا آبدار نیاکی
🌷سرباز شهید سید محمدرضا خاتم نژاد نیاکی
🌷سرباز شهید سیدحمیدرضا اسدی نیاکی
🌷سرباز شهید سید فرهاد معنوی نیاکی
🌷سربازشهیدسیدعلی جبرئیل نیاکی
🌷سربازشهیدسیدنادر احدی نیاکی
🌷سرباز شهید علی اصغرغلامی نیاکی

یاد ونامتان گرامی و راهتان پر رهرو باد.

خط حزب الله «شب قدر غرب آسیا» منتشر شد.

 بخش خبری رهبری انقلاب

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

خط حزب الله «شب قدر غرب آسیا» منتشر شد.

شماره چهارصد و چهلم هفته‌نامه خط حزب‌الله با تیتر یک «شب قدر غرب آسیا» منتشر شد.

در این شماره، ابعاد و پیام‌های عملیات تنبیهی علیه رژیم صهیونیستی با نام «وعده صادق» و با رمز «یا رسول‌الله (ص)» مورد بررسی قرار گرفته است.

همچنین به مناسبت اول اردیبهشت ماه، سالروز بزرگداشت سعدی و روز نثر فارسی، توصیه‌های رهبر انقلاب درباره پاسداشت زبان و ادبیات فارسی مرور شده است.

خط حزب‌الله چهارصد و چهلم به روح مطهر شهیدان امنیت محسن کمالی‌دوست، اسماعیل بزی‌الله‌ری، کاظم ملائی، حسین سردشتی بیرجندی و بهزاد بارانی تقدیم می‌شود.

نگاهی به کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر»

 بخش خبری کتابخانه اسلامی

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

نگاهی به کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر»

نقش قهرمانان ارتش در روزهای باشکوه دفاع مقدس، نقشی تاریخ‌ساز است که به قدر لیاقت در آثار هنری بازنمایی نشده است. حماسه‌های ارتش در دوران جنگ اما بدون روایت، ماندگار نمی‌شوند و برای همین است که لزوم پرداختن به کتاب‌هایی مثل «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» و تلاش برای افزایش تعداد آثار هنری با محوریت نقش ارتش در روزهای جنگ، اهمیتی مضاعف پیدا می‌کند.

«خرمشهر»، این شهر کوچکِ مرزی، در سال‌های دفاع مقدس خیلی چیزها به خودش دیده؛ از رنج‌های بی‌پایان و مظلومیتی انکارناشدنی تا شکوه یک فتح تاریخی. در میان همه‌ی آن‌چه این شهر با چشمان خود دیده اما «حماسه» از هرچیزی پررنگ‌تر است. از شهری حرف می‌زنیم که به کشور همسایه چسبیده و فقط یک رودخانه آن را از عراق جدا می‌کند؛ شهری که اولین مقصد نظامیان اشغالگر بعثی در آغاز جنگ تحمیلی بود و روی کاغذ، فتح کردنش برای ارتش صدام نباید بیشتر از یکی-دو روز طول می‌کشید.

اما تاریخ این سرزمین گواه است که خرمشهر ما، ۳۴ روز با دست خالی مقاومت کرد. شوخی نیست؛ ۳۴ روز یعنی بیشتر از یک ماه نگه‌داشتن یک شهر کوچک در برابر هجوم زمینی و هوایی دشمنی تا دندان مسلح که همسایه‌ی دیوار به دیوار شهر بوده.

دفاع جانانه‌ی آن ۳۴ روز حماسه‌ای بزرگ است که به اندازه‌ی بزرگی‌اش در تاریخ‌نگاری جنگ ما روایت نشده. مقاومت خرمشهر در روزهای نخست جنگ اما نتیجه‌ی مقاومت مردم و البته دو گروه شاخص‌تر بود؛ یکی جوانان خرمشهری که محمد جهان‌آرا فرماندهی‌شان می‌کرد و دیگری تکاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که یک نظامیِ ورزیده‌ی باابهت فرمانده‌شان بود: ناخدا هوشنگ صمدی.

جنگ ظهر روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ آغاز شد و گروه تکاوران نیروی دریایی بامداد اول مهر از زیر قرآن رد شدند تا خودشان را به خرمشهر برسانند. آن‌ها یکی از زبده‌ترین گروه‌های نظامی ارتش بودند؛ چند جوان جسور که آموزش‌هایی سخت و طاقت‌فرسا را پشت سر گذاشته و برای سخت‌ترین شرایط آماده شده بودند. در آن روزهای آغاز جنگ و وقتی خبر حمله سهمگین ارتش صدام به جنوب خوزستان منتشر شد، این تکاورانِ آماده‌ی نبرد منتظر نماندند و به سرعت از بوشهر راهی خرمشهر شدند. آن‌ها خوب می‌دانستد تمام آموزش‌هایی که دیده‌اند برای چنین‌روزی بوده؛ برای دفاع از مردم. پس معطل نکردند و رفتند کنار مردم و خیلی زود توان دفاعی خرمشهر را با حضورشان ارتقا دادند.کتاب «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» خاطرات فرمانده این تکاوران قهرمان است. کتاب از کودکی ناخدا صمدی آغاز می‌شود و تقریباً نیمی از آن به خاطرات ناخدا از کودکی تا ورود به ارتش و پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص می‌یابد. از جایی به بعد اما التهاب کتاب چندبرابر می‌شود؛ چون روایت خرمشهر آغاز می‌شود، روایت جنگی نابرابر و سهمگین. ریتم کتاب، تند است و بحرانِ جاری در شهر را به خوبی به مخاطب منتقل می‌کند. روایت پرجزئیات ناخدا صمدی هم به نویسنده کمک کرده تا در خلق یک روایت سرراست و خواندنی به توفیق برسد. «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» که به قلم سیدقاسم یاحسینی نوشته شده، پر از تصاویر تأمل‌برانگیز و حیرت‌آوری است که احوال خرمشهرِ زخمی در روزهای نخست جنگ را یادآوری می‌کند.

روایت کتاب البته منحصر در روزهای نخست جنگ نیست و اگرچه ناگزیز به لحظات تلخ ترک شهر توسط نیروهای ایرانی پس از ۳۴ روز مقاومت می‌رسد اما باز هم پیش می‌رود و نقطه‌ی پایان روایت را در سوم خرداد ۱۳۶۱ می‌گذارد؛ در روزی که صمدی و هم‌رزمانش با چشمانی پر از اشک شوق دوباره به خرمشهر می‌رسند و این شهرِ دوست‌داشتنی را در آغوش می‌کشند.

نقش قهرمانان ارتش در روزهای باشکوه دفاع مقدس، نقشی تاریخ‌ساز است که به قدر لیاقت در آثار هنری بازنمایی نشده است. حماسه‌های ارتش در دوران جنگ اما بدون روایت، ماندگار نمی‌شوند و برای همین است که لزوم پرداختن به کتاب‌هایی مثل «تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» و تلاش برای افزایش تعداد آثار هنری با محوریت نقش ارتش در روزهای جنگ، اهمیتی مضاعف پیدا می‌کند.

جز حضرت امام(ره) و رهبر انقلاب، کسی در ابتدای انقلاب حامی ارتش نبود

 بخش خبری رهبری انقلاب

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

گفت‌وگو با فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

جز حضرت امام(ره) و رهبر انقلاب، کسی در ابتدای انقلاب حامی ارتش نبود

https://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gifhttps://farsi.khamenei.ir/themes/fa_def/images/ver2/breadcrump.gif شاید کسی تصور نمی‌کرد ارتشی که در دوران پهلوی اول بنیان گذاشته شد و در دوران پهلوی دوم به نماد اصلی طاغوت و ژاندارم منافع غرب در خاورمیانه تبدیل شده بود، بعداز سرنگونی طاغوت بلافاصله با انقلابِ برآمده از دل مردم، اعلام وفاداری کرده و در ادامه به بازوی قدرتمندی برای حفظ و حراست از منافع ملت ایران و انقلاب اسلامی تبدیل شود. ارتشی که حالا بنابر فرمایش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جبهه‌های مقاومت هم ایفای نقش می‌کند.
رسانه KHAMENEI.IR به مناسبت ۲۹ فروردین و روز ارتش در گفت‌وگویی با 
امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به بررسی عملکرد ارتش در سال‌های بعد از انقلاب و تفاوت‌های بنیادین آن با ارتش پیش از انقلاب پرداخته است.

 
* چه عاملی باعث شد ارتشی که در دوران انقلاب و تا چند روز پیش از آن، فرمانده‌اش فرد دیگری بوده و حالا هم بعد از انقلاب متواری شده و از کشور خارج شده؛ در حوادث اول انقلاب در کردستان و بعد هم در جریان جنگ، آن‌چنان عملکردی را از خود نشان دهد و به شجره طیبه تبدیل شود؟
* به نظرم سه عامل است که تقریباً این سه عامل به یک اندازه قابل توجه است. عامل اول، بحث سربازی است. آن‌که سربازی را انتخاب می‌کند؛ یک ذات فداکاری، ایثارگری، از خودگذشتگی، غیرت به ناموس و آب و خاک در وجودش است که سربازی را انتخاب می‌کند. پیش از انقلاب سربازان ارتش بالاخره کم‌و‌بیش این ذات فداکاری را داشتند که سربازی در قالب ارتش را انتخاب کرده بودند. بعد به مرور زمان متوجه شده بودند آن نقطه‌ و هدف اصلی ارتش وقت؛ با آن مطالبات فکری، ذهنی و قلبی‌شان که مورد انتظار بود، متفاوت است و این همان موضوعی بود که باعث عدم وفاداری ارتش به طاغوت و ارتباط با جریان‌های انقلابی بود.

مثلاً بعضی از همین بچه‌های نیروی هوایی و پدافند با شخص رهبر معظّم انقلاب ارتباط داشتند و در جلسات درس ایشان در مشهد شرکت می‌کردند، یا مثلاً برخی از ارتشی‌ها با حضرت امام رحمه‌الله در ارتباط بودند و خدمت حضرت امام رفت و آمد داشتند. طوری که مثلاً یکی از خلبانان هوانیروز که با بالگردش به عراق رفته بود، از آن‌جا خدمت حضرت امام می‌رود. عشق به حضرت امام و این اشتیاق که این رهبرِ دور از وطن یک روزی بازخواهند گشت، در دل همه‌ این جوانان ارتشی مثل همه‌ ملت شعله‌ور بود. پس از بازگشت حضرت امام به ایران و درهم پیچیده شدن طومار رژیم منحوس پهلوی، آمریکایی‌ها هم گورشان را گم کردند، و ارتش گویی که گم‌گشته‌ای را یافته باشد؛ کسی که بخاطر آن آمده بودند و این لباس را پوشیده بودند، تماماً در وجود امام متجلی می‌شود و گم‌گشته خود را پیدا می‌کنند. این است که به سرعت به جریان انقلاب و جنگ وصل شدند. این یک اصل بود.

اصل دوم انضباطی است که در سازمان ارتش وجود دارد. این انضباط که رهبر معظّم انقلاب هم خیلی روی آن تأکید دارند، مسائلی است که ما آن‌ها را در دانشگاه‌هایمان تدریس می‌کنیم. یک مضمونی از فرمایش رهبر معظّم انقلاب است:‌ «این انضباط یک روح وفاداری‌ای در این‌ها ایجاد می‌کند که آن کارهای بزرگ را انجام می‌دهند.» انضباطی که به مرور زمان و با برنامه‌های پرورشی ـ تربیتی به وجود آمده بود.

یک موضوع دیگر که کمتر به آن پرداخته شده است «ایران» بود. در گذشته روی ایران و تعصب و وفاداری به آن خیلی کار می‌کردند و شعارش را می‌دادند. ارتشی‌ها هم می‌دیدند مرتب روی ایران کار می‌کنند اما خودشان ظاهراً این ایران را و حیثیت وشخصیت این ایران را به بیگانه می‌فروشند؛ این مسئله خیلی آزارشان می‌داد. بعد یک مرتبه دیدند حضرت امام و انقلاب آمد و به درستی از ایران دفاع می‌کنند.

تعداد قابل توجهی بخصوص از خلبان‌هایمان از کشور رفته بودند. جنگ که شد برگشتند. به یکی از خلبان‌ها گفته بودند برای چه بلند شدی آمدی وسط این معرکه‌؟ گفته بود وقتی پسرم بزرگ شد، از او پرسیدند پدر تو در حفظ ایران چه نقشی داشت، او باید یک حرفی داشته باشد که بزند. بعد از چند ماه هم شهید شد و یکی از شهدای بزرگ ارتش است. این‌ها بخاطر ایران است.

حالا من دقیقاً و عیناً جمله‌ را به خاطرم ندارم اما نقل به مضمون حضرت امام رحمه‌الله فرموده بودند: بجنگید، برای هر چیزی که برای شما ارزش دارد بجنگید، برای ایران بجنگید، برای کشور، برای ناموس، برای دین، برای هر چه که میخواهید برای همان بجنگید. بعضی‌هایشان آن‌چنان هم با آموزه‌های دینی آشنا نبودند، ولی می‌دیدند که این انقلاب و رهبر انقلاب پای دفاع از ایران ایستادند. بعضی از چیزهایی مثل شخصیت و افتخار ملی که سال‌ها بود از دست داده بودند را در سایه‌ی این الگوی جدید به دست آوردند و حفظ کردند برای همین هم پای این انقلاب ایستادند و بسیاریشان هم به شهادت رسیدند، اسیر شدند، زخمی شدند.

در راستای بیانیه گام دوم وظیفه‌ ارتش این است که هم منتظر باشد، هم مستحق ظهور. یعنی ارتشی که آرمانش نابودی رژیم صهیونیستی و فروکشیدن استکبار از اریکه‌ قدرت و پایین آوردنش و بهم ریختن نظام سلطه است. این ارتش با آن ارتش دوران طاغوت، خیلی تفاوت کرده است.


* راجع به حفظ انسجام ارتش هم صحبت کنید. این‌که بعد از آن همه بحران از ابتدای انقلاب چطور توانست این انسجام را حفظ کند.
* بنظرم دو دلیل اصلی داشت؛ وقتی حضرت امام رحمه‌الله  به یک کسی حکم می‌دادند، می‌شد حکم قانونیِ شرعی. یعنی نه تنها از نظر قانونی بایستی اطاعت می‌کردند، بلکه شرعاً هم بایستی تبعیت می‌کردند. الان هم همین طور است، الان هم خیلی وقت‌ها مثلاً به ما هم می‌گویند شما حکم رهبر معظّم انقلاب را دارید. در گذشته می‌گفتند حکم قانونی. دومی‌اش هم همان انضباط بود. یعنی آن پرورش و تربیت نظامی.

* بعد از انقلاب و قبل از جنگ و حتی اوایل آن کدام بخش از نظام جدید سیاسی جمهوری اسلامی بیشترین ارتباط را با ارتش و فرماندهان داشتند؟
* عمده ارتباط با بدنه ارتش و فرماندهان؛ همان ارتباط حضرت امام رحمه‌الله و رهبر معظّم انقلاب با ارتش است. بیشترین ارتباط مربوط به امام و رهبر انقلاب است. یک جاهایی هم آقای طالقانی است، تا آن‌جایی که من اطلاع دارم. حالا مثلاً در استان‌ها و مناطق مختلف هم با آن کسانی که جزو منظومه‌ حضرت امام بودند، مثل شهید دستغیب، شهید صدوقی، شهید اشرفی‌اصفهانی، ‌شهیدمدنی، با آن‌ها هم ارتباط داشتند به تناسب این‌که، آ‌ن‌ها را واسطه‌های حضرت امام می‌دانستند. اما در بین شخصیت‌های نظام، ارتباط بیشتر با خود حضرت امام و رهبر معظّم انقلاب است.

رهبر انقلاب در همین کتاب «خون دلی که لعل شد» تعریف می‌کنند که قبل از انقلاب من در زندان بودم، افسرها و درجه‌دارها می‌آمدند با من درد دل می‌کردند، حرف‌هایشان را می‌گفتند. خیلی نکته جالبی است. این ارتباط از همان موقع قرار بود پایه‌ریزی بشود. شبیه آن ماجرایی که از حضرت امام پرسیده بودند شما با چه کسانی می‌خواهی شاه را بیرون کنی؟!فرموده بودند با همین بچه‌هایی که در گهواره هستند. رهبر معظّم انقلاب هم قرار بوده یک روزی یکی از بازوان قدرتمند مسلح‌اش همین ارتشی باشد که از داخل زندان با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

به یاد دارم در دوران جنگ مثلاً ما در کردستان که بودیم، دور هم جمع می‌شدیم و صحبت می‌کردیم. آن موقع رهبر انقلاب در سِمت رئیس‌جمهور بودند. دور هم با همدیگر حرف که میزدیم، ارتشی‌ها همه آقا را پشتیبان و حامی خودشان می‌دانستند. خب آدم می‌فهمد دیگر! مثلاً می‌فهمد این امام جمعه هوای ارتشی‌ها را خیلی دارد، همیشه از ما تعریف می‌کند. این‌ها نکاتی است که به این راحتی کسی درک‌شان نمی‌کند که یک ارتش را با چه چیزهایی می‌شود نگه داشت.

* این ارتباط به‌قدری تنگاتنگ بوده که در قضیه‌ کودتای نقاب در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان، افسران ارتش خودشان شبانه خدمت رهبر انقلاب می‌آیند و اطلاع می‌دهند.
* الان هم قوی‌ترین سند مظلومیت و حقانیت ارتش در این رابطه، شخص رهبر معظّم انقلاب هستند. هر کسی راجع به این ماجرا به یک نحوی قضاوت می‌کند.

شخص رهبر انقلاب یک بار برای بنده تعریف کردند که عده‌ای این نظر را نزد حضرت امام مطرح کرده بودند که ارتش ادغام شود. امام رحمه‌الله از من پرسیدند نظر شما چه است. عرض کردم اگر تصمیمتان را گرفتید من حرفی ندارم اما اگر تصمیم نگرفتید من نظرم را بگویم؛ امام فرمودند نه، هنوز تصمیم نگرفته‌ام. رهبر معظّم انقلاب بیان می‌کنند: من با این چیزی که این‌ها می‌گویند مخالفم و دلایل خود را توضیح می‌دهند. بعد امام فرمودند: این درست است.


حالا ببینید، قضاوت رهبر معظّم انقلاب چیست: «ماجرای کودتای نقاب را ترتیب دادند و برنامه‌ریزی کردند از طرف همان دستگاه‌های جاسوسی دشمن برای فتح ارتش. آن‌ها میخواستند یا موفق شوند که این هدف اولشان بود و با این توفیق با دست ارتشی که عناصر نفوذی‌شان در آن بود، به انقلاب خاتمه دهند. یا اگر موفق نشدند، بین مردم و ارتش و بین انقلاب و ارتش، فاصله بیندازند. توطئه‌ خطرناکی بود اما این توطئه هم بوسیله‌ ارتشی‌ها خنثی شد. بعد هم عناصر دنبال کننده‌ این قضیه یعنی نظامیان و ارتشی‌های متدین آن پایگاه، بیشترین نقش را در خنثی کردن آن کودتا داشتند. آن کسی که در این صحنه از ارتش دفاع کرد، خود ارتش بود. خود ارتش نگذاشت که این چنگال دشمن به او وصل شود و توطئه‌ خود را در ارتش پیاده کند». ۱۳۷۴/۰۱/۳۰

این اسنادی است که عمده نگاه رهبر معظّم انقلاب به بدنه ارتش است. حالا یک جایی هم راجع به پیشرفت‌های ارتش و تحول ارتش و انقلاب در ارتش حضرت آقا می‌فرمایند کسی نیاید بگوید ما کردیم، خود ارتشی‌ها این کارها را کردند.

* از نقش ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بفرمایید، اینکه این نهاد بزرگ که حالا انقلاب را هم تجربه کرده است، در دوران دفاع مقدس چگونه ظاهر می‌شود.
* هیچ کسی به خوبیِ رهبر معظّم انقلاب راجع به نقش ارتش در دفاع مقدس صحبت نکرده است. در ۱۸ خردادماه سال ۶۸، یعنی دو ـ سه روز بعد از رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایشان فرمودند: «انصافاً ارتش ما، ارتش بسیار والایی است، امتیازهای زیادی در شما وجود دارد که در دیگران نیست. شما ارتشی هستید که ۱۰ سال برای کشور و ملت خود جنگیده‌اید. ــ سال ۶۸ ــ کمتر ارتشی در دنیا این‌گونه است. خیلی از ارتش‌های دنیا در متن بحران قرار نگرفته‌اند و یا لااقل شرایط دشواری نداشته‌اند و امتحانی این چنین به مردمشان ندادند. شما با وجود شرایط دشوار، ۱۰ سال جنگیدید. جنگ تحمیلی ۸ سال طول کشید اما شما با دشمن ۱۰ سال جنگیدید. زیرا قبل از شروع جنگ تحمیلی، ارتش در جبهه‌ها بود. از هفته‌ی اول پیروزی انقلاب و از ماجرای پادگان مهاباد، ارتش فعالیت داشت. من از نزدیک شاهد حضور نیرومند ارتش بوده‌ام و پادگان‌ها و خطوط و قرارگاه‌هایتان را دیده‌ام. انسان‌های وارسته‌ای وجود داشتند که ۸ سال خانه‌ آن‌ها سنگر و ویلای‌شان چادر بیابان بود. خلبان‌های شجاع، کادرهای پروازی و غیر پروازی نیروی هوایی، عناصر نیروی دریایی در شرایط سخت دریا، جبهه‌های زمینی، بخش‌های پشتیبانی مثل دستگاه‌های صنایع و آموزشگاه‌ها و امثال آن‌ها، حقاً و انصافاً امتحان خوبی دادند. من این نکته را با قوت و قدرت می‌گویم و بخاطر ملاحظه‌ حال و دل کسی، آن را مطرح نمی‌کنم». ۱۳۶۸/۰۳/۱۸ 

این مطالب هر کدام می‌توانند مبنای یک مبحثی در دوران دفاع مقدس باشند. فرمایش عنوان شده از رهبر انقلاب، کاملِ کامل است. حالا بسیاری این را نمی‌دانند که در خیلی از مواقع رهبر معظّم انقلاب مشاوره‌هایی که در مورد ارتش نزد حضرت امام خمینی رحمه‌الله مطرح و مواضعی که اتخاذ می‌کردند، تا چه حد در استحکام تدبیر و سیاست حضرت امام تأثیر داشته است.

شخص رهبر انقلاب یک بار برای بنده تعریف کردند که عده‌ای این نظر را نزد حضرت امام مطرح کرده بودند که ارتش ادغام شود. امام رحمه‌الله از من پرسیدند نظر شما چیست. عرض کردم اگر تصمیمتان را گرفتید من حرفی ندارم اما اگر تصمیم نگرفتید من نظرم را بگویم؛ امام فرمودند نه، هنوز تصمیم نگرفته‌ام. رهبر معظّم انقلاب بیان می‌کنند: من با این چیزی که این‌ها می‌گویند مخالفم و دلایل خود را توضیح می‌دهند. بعد امام فرمودند: این درست است.

اولین جایی که به فرمان رهبر معظّم انقلاب جهاد خودکفایی تشکیل شد، نیروی هوایی ارتش بود. اقداماتی را شروع کردند، باور کردند که می‌توانند این کار را انجام دهند و برخی قطعات را تولید وتامین کردند. البته بعضی‌هایش واقعاً گلوگاهی و سخت بود‌، تا سال‌ها بعد هم نتوانستند ولی مرتب رفتند و آوردند تا بالاخره شد.


ما ارتشی‌ها حقیقتاً براساس مدارک، استنادات و شنیده‌ها، جایی ندیدیم که در آن مقطع به غیراز حضرت امام رحمه‌الله و رهبر معظّم انقلاب؛ نفر سومی هم پیدا شده باشد که از ارتش دفاع کند. بله! ما یک دفاعی از شهید چمران در مجلس داریم اما این موضوع برای حدود هفت ـ هشت ماه بعد، یا شاید هم یک سال بعد باشد که آن هم واکنش است در مقابل یک فرد دیگری! یک کسی می‌آید یک حرفی می‌زند، ایشان بلند می‌شود از ارتش دفاع می‌کند اما این‌که ابتدابه‌ساکن کسی این حمایت را از ارتش بکند به جز حضرت امام و رهبر انقلاب کسی را نداریم.

* یکی از بحث‌های مرتبط با ارتش در دوران پیروزی انقلاب تا دفاع مقدس، خالی شدن ارتش از مستشاران نظامی آمریکایی است. با خروج آن‌ها، امورات نظامی ارتش به‌خصوص در حوزه ابزار و تجهیزات و فناوری به چه شکل تدبیر می‌شد؟
* آن‌ها اجازه نمی‌دانند که کسی از بدنه اصلی ارتش در این حوزه‌ها ورود کند؛ این را بارها شنیدید که مثلاً یک قطعه‌ را بسته‌بندی می‌کردند پس می‌دادند، قطعه‌ بسته‌بندی شده را می‌آوردند نصب می‌کردند. درباره این موضوع هم در خود ارتش دو دسته‌ کلی بودند: یک دسته این را باور کرده بودند که این کار از عهده‌ ما خارج است و آمریکایی‌ها دارند کار انجام می‌دهند. حالا این‌که آیا آن‌ها دارند انجام می‌دهند یا خیر؛ باز هم  دو گروه با نظرات متفاوت بودند: یک تعدادی می‌گفتند این‌ها دارند نوکری ما را می‌کنند، خب، پس بگذاریم بکنند. یک تعدادی هم می‌گفتند این‌ها خودشان فروخته‌اند و خودشان بالای سر ما هستند و همه‌ مقدّرات را این‌ها تصمیم می‌گیرند. منطق‌شان هم این بود که ما مثلاً دوره ندیده‌ایم و درس این‌ها را نخوانده‌ایم.

یک تعدادی هم بودند که معتقد بودند اگر اجازه دهند، ما خودمان می‌توانیم این کارها را به سامان برسانیم، و چه کم از خارجی‌ها داریم! چه فرقی بین ما و این‌هاست. ما هم دو تا را خراب می‌کنیم، یکی‌اش را درست می‌کنیم و بالاخره یاد می‌گیریم دیگر.

بعد از انقلاب هم مجموعه این‌ها بود، تا آن‌که نامه‌ معروف شهید فکوری به رهبر معظّم انقلاب می‌رسد و عنوان شده بود بعد از شروع جنگ، بعد از فلان مدت همه هواپیماهایمان زمین‌گیر خواهد شد. حضرت آقا هم نامه را خدمت حضرت امام رحمه‌الله می‌برند. آن تدبیری که از حضرت امام می‌گیرند، آن را منتقل می‌کنند به ارتش و بعد جهادهای خودکفایی را در ارتش راه می‌اندازند. این باعث شد تعداد کسانی که قائل به توانایی و توانمندی داخلی و بدنه ارتش بودند؛ زیاد شود.

اولین جایی که به فرمان رهبر معظّم انقلاب جهاد خودکفایی تشکیل شد، نیروی هوایی ارتش بود. اقداماتی را شروع کردند، باور کردند که می‌توانند این کار را انجام دهند و برخی قطعات را تولید وتامین کردند. البته بعضی‌هایش واقعاً گلوگاهی و سخت بود‌، تا سال‌ها بعد هم نتوانستند ولی مرتب رفتند و آوردند تا بالاخره شد.

خاطرم هست ما در توپخانه چیزی داشتیم به‌نام قفل آتش. یک چیز پیچیده‌ای بود آن موقع و همه‌اش می‌گفتند قفل آتش خراب شده، دیگر نمی‌دانیم چه کار کنیم؛ مدام می‌رفتیم از آن توپ باز می‌کردیم می‌آوردیم می‌بستیم به یک توپ دیگر. و مدام جابه‌جا می‌کردیم. یک روز یک کسی به من گفت که اصفهان صنعتگرهای خیلی خوبی دارد، می‌توانند این قطعه را بسازند. یکی از قفل آتش‌ها را برداشتم آوردم اصفهان. افسری بود بنام نیک‌روش، خدا رحمتش کند در پاوه شهید شد، افسر حزب‌اللهی و خوبی بود. این دست ما را گرفت برد پیش آن‌ها، چند جا رفتیم. یکی گفت مثلاً من این بخش را می‌توانم بسازم، برای بخش دیگر باید بروید فلان‌جا و به همین شکل. خلاصه قفل آتش را ساختند. بردیم، یک اشکالاتی داشت، دوباره آوردیم آن اشکالات را برطرف کردیم، بالاخره ساختند.

در همان جنگ قفل آتش ساخته و گلوگاه قفل آتش برطرف شد. حالا نیروی زمینی کمتر از این گلوگاه‌ها دارد ولی پدافند، نیروی هوایی، نیروی دریایی خیلی مشکل داشتند، همه را اداره می‌کردند و همه‌شان راه افتاد. مجموعه این اقدامات بود که توانستند این جنگ را ادامه دهند و به مرور زمان هم از دو قطعه و پنج قطعه و ده قطعه و صد قطعه، شد هزاران قطعه.

رهبر انقلاب در همین کتاب «خون دلی که لعل شد» تعریف می‌کنند که قبل از انقلاب من در زندان بودم، افسرها و درجه‌دارها می‌آمدند با من درد دل می‌کردند، حرف‌هایشان را می‌گفتند. خیلی نکته جالبی است. این ارتباط از همان موقع قرار بود پایه‌ریزی بشود. شبیه آن ماجرایی که از حضرت امام پرسیده بودند شما با چه کسانی می‌خواهی شاه را بیرون کنی؟!فرموده بودند با همین بچه‌هایی که در گهواره هستند.


الان مثلاً ده‌ها هزار قطعه در ارتش است که همه‌ را دارند می‌سازند که باز با تأیید و حمایت و ایستادگی شخص رهبر انقلاب است. یعنی شاید اگر آن نگاه رهبر معظّم انقلاب نبود، مثلاً شهید ستاری به دلیل کارهایی که در این حوزه‌ها می‌کرد برکنارش می‌کردند، می‌رفت و بعد از او هم هیچ کس جرأت نمی‌کرد وارد این مسائل شود. اما با قوت قلب و راهنمایی‌های رهبر انقلاب ادامه یافت تا الان که جنگنده می‌سازیم، بالاخره رسیدیم به نقطه‌ای که بتوانیم جنگنده کوثر بسازیم. این منطق بود که ارتش را برای ماموریت‌ها سرپا نگه داشت.

* ارتش جمهوری اسلامی ایران بعد از چهار دهه از انقلاب چه تفاوتی با ارتش دوران طاغوت دارد؟
* چندین سال پیش رهبر معظّم انقلاب فرمودند: «کسی تصور نکند این ارتش دنباله‌ ارتش طاغوت است، ارتش جمهوری اسلامی، درحقیقت یک پدیده جدید است». ۱۳۷۶/۰۱/۲۷

مهترین نقطه‌ عطف بیانیه‌ گام دوم آمادگی برای ظهور حضرت بقیه‌الله‌الاعظم روحی‌فداه است. باید دید در همین راستا وظیفه‌ ارتش چیست؟ این است که ارتشی بشود که هم منتظر باشد، هم مستحق ظهور باشد. این خیلی اتفاق بزرگی است. یعنی ارتشی که آرمانش نابودی رژیم صهیونیستی و فروکشیدن استکبار از اریکه‌ قدرت و پایین آوردنش و بهم ریختن نظام سلطه است، این ارتش با آن ارتش دوران طاغوت، در این ۴۳ سال خیلی تفاوت کرده است. چند سال نوری حرکت است. ما به هیچ وجه نمی‌توانیم منکر برکت وجودی حضرت امام رحمه‌الله و کار بزرگی که ایشان کردند، بشویم؛ اما این حالتی که در ارتش ایجاد شده است، همه‌اش نتیجه‌ رهبریِ قدم به قدم رهبر معظّم انقلاب است.

یک بار شخص رهبر انقلاب فرموده بودند که من یک نیزه‌ای را پرت می‌کنم جلوتر تا شما بروید. بعد که دارید نزدیک می‌شوید دوباره پرتش می‌کنم جلوتر. یعنی هیچ وقت به وضعیت حال قانع نیستند، همان جمله‌ای که به نیروهای سپاه پاسداران هم فرمودند، راضی هستند اما قانع نیستند. من به دوستان‌مان می‌گویم این‌که حضرت آقا فرمودند: ارتش را به نِصاب شایسته برسانید، نِصاب شایسته یعنی همان منتظر حقیقی و مستحق ظهور بودن؛ واقعیِ واقعی.

مقام معظم رهبری : توفیق ملت ایران در وحدت کلمه است.

 بخش خبری رهبری انقلاب

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

 مقام معظم رهبری : توفیق ملت ایران در وحدت کلمه است.
 مقام معظم رهبری : توفیق ملت ایران در وحدت کلمه است.
بسم الله الرّحمن الرّحیم(۱)
 
و الحمد لله ربّ العالمین. الحمد لله الّذی خلق السّماوات و الارض و جعل الظّلمات و النّور ثمّ الّذین کفروا بربّهم یعدلون. و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّة الله فی الارضین و صلّ علی ائمّة المؤمنین و هداة المتّقین و حماة المؤمنین. اللهمّ انّی استغفرک و اتوب الیک و احمدک.

عید سعید فطر را به همه‌ی امّت اسلامی و به ملّت عزیز ایران و به شما نمازگزاران تبریک و تهنیت عرض میکنم. ابر رحمت الهی یک ماهِ تمام بر امّت اسلامی بارید. رحمت الهی و ضیافت الهی، در این یک ماه، شامل حال همه‌ی آحاد امّت اسلامی بود. ملّت عزیز ایران از این ضیافت الهی، به قدر وسع و توان خود، حدّاکثرِ استفاده را بحمدالله توانست انجام بدهد و جشنهای اوّل سال شمسی و آغاز فروردین را با معنویّت ماه مبارک رمضان متبرّک کرد. جلوه‌ی قرآن در سراسر این ماه چشمگیر بود. یکی از نقطه‌های برجسته‌ی ماه رمضانِ امسال بحمدالله شیوع تلاوت قرآن در بین اقشار مختلف مردم در سراسر کشور بود که از همیشه درخشان‌تر و زیباتر جلوه کرد و رسانه‌ی ملّی هم در ارائه‌ی این پیشرفت بزرگ، نقش ایفا کرد. خدای متعال را باید شکرگزار باشیم که روزبه‌روز جلوه‌ی قرآن و اُنس با قرآن در کشور افزایش پیدا میکند. محافل ذکر، محافل دعا و تضرّع و مناجات، در سرتاسر ماه، بخصوص در لیالی مبارک قدر، جلوه‌های دیگری از معنویّت این ماه عزیز بود و ضیافت الهی را برای مردم عزیز ما زیباتر و مطلوب‌تر قرار داد و مردم ما توانستند از این ضیافت بحمدالله استفاده‌ کنند.

ماه مبارک رمضان فرصت بزرگی است؛ از این فرصت خیلی‌ها بیشترین استفاده را کردند، آحاد ملّت هم بحمدالله بهره بردند. توصیه‌ی موکّد ما این است که این ذخیره‌ی معنوی را برای خودتان حفظ کنید؛ بخصوص جوانهای عزیز ما. بحمدالله جامعه‌ی جوان کشور میل به دین‌داری و توجّه و ذکر و دعا دارد؛ این فرصت بزرگی است. در ماه رمضان از این فرصت استفاده شد؛ این را برای خودتان حفظ کنید؛ این را به عنوان یک ذخیره‌ی معنوی برای خودتان به حساب بیاورید.

مسئله‌ی روزه بسیار مهم است. آنچه امسال به بنده خبر داده میشد، این بود که گاهی تظاهر به روزه‌خواری، در بعضی از معابر شهر تهران و دیگر شهرها دیده شد. یقیناً نظام جمهوری اسلامی درصدد آن نیست که کسانی را بزور وادار به دین‌داری کند امّا در مقابل هنجارشکنی دینی هم وظیفه دارد؛ نباید کوتاهی کنیم، و مسئولین و آحاد مردم و آمرین به معروف و ناهین از منکر، در این زمینه وظیفه‌ی خودشان را باید انجام بدهند. امیدواریم ان‌شاءالله این سرمایه‌ی عظیم دین و معنویّت در کشور، برای این ملّت همیشه حفظ شود، باقی بماند که مایه‌ی عزّت است، مایه‌ی سربلندی است و مایه‌ی کامروایی در امور دین و دنیا است.

 پروردگارا! به محمّد و آل محمّد جوانان ما را، مردم ما را، زنها و مردهای ما را در صراط مستقیم حق ثابت‌قدم بدار.
بِسمِ‌اللهِ‌الرَّحمنِ‌الرَّحیمِ  *قُل هُوَ اللهُ اَحَدٌ  اَللهُ الصَّمَدُ * لَم یَلِد وَلَم یولَد * وَ لَم  یَکـُن  لَهُ کُفُوًا  اَحَدٌ.(۲)
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمد لله ربّ العالمین نحمده و نستعینه و نستغفره و نتوب الیه و نصلّی و نسلّم علی حبیبه و نجیبه سیّد الانبیاء و المرسلین ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین لا سیّما امیرالمؤمنین علیّ‌بن‌ابی‌طالب و الحسن و الحسین سیّدی شباب اهل الجنّة و علیّ‌بن‌الحسین سیّدالعابدین و محمّدبن‌علیٍّ باقر علم الاوّلین و الآخرین و جعفر‌بن‌محمّدٍ الصّادق و موسی‌بن‌جعفرٍ الکاظم و علیّ‌بن‌موسی‌ الرّضا و محمّد‌بن‌علیٍّ الجواد و علیّ‌بن‌محمّدٍ الهادیّ و حسن‌بن‌علیٍّ الزکیّ العسکریّ و الحجّة القائم المهدیّ صلوات الله و سلامه علیهم و علی امّهم الصّدّیقة الطّاهرة المعصومة المطهّرة و حشرنا الله معهم.
 
بار دیگر این فرصت مبارک را، فرصت عید فطر را به همه‌ی شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض میکنم.

آنچه در این خطبه لازم میدانم روی آن تکیه بکنم، عبارت است از اینکه امسال ماه رمضان حوادث خون‌بار غزّه کام مسلمانان را در سراسر جهان تلخ کرد. لعنت خدا بر رژیم غاصب صهیونیست که در این ماه مبارک، نه فقط دست از کشتار زنان، کودکان، مردم بی‌دفاع برنداشت بلکه آن را تشدید هم کرد. دولتهای غربی در طول این سالهای متمادی همیشه رژیم غاصب را کمک کردند، پشتیبانی کردند؛ در محافل جهانی از او حمایت کردند؛ انواع و اقسام کمکها را به او رسانده‌اند؛ حق این بود که دولتهای غربی در این قضیّهی مهم، در این حادثه، در این فاجعه می‌آمدند و جلوی او را میگرفتند، مانع میشدند، [امّا] مانع نشدند، به وظیفه‌شان عمل نکردند. بعضی زبانی یک چیزی در حمایت از مردم گفتند امّا در عمل نه فقط مانع نشدند بلکه بسیاری از آنها کمک هم کردند؛ مخصوصاً دولت مستکبرِ ظالمِ آمریکا و [دولت] انگلیس. دولتهای غربی در حوادث امسال، ذات شریر تمدّن غربی را علناً به دنیا نشان دادند.

ماها میگفتیم، منتقدین تمدّن غربی بارها تکرار میکردند، میگفتند که این تمدّن بر پایه‌ی شرارت بنا شده، بر پایهی جدایی و عناد با معنویّت و فضایل معنوی و ارزشهای معنوی بنا شده است؛ از آن انتظار خیر نمیشود داشت؛ این را همه میگفتند، امّا در حوادث این شش ماهِ گذشته در مسئلهی غزّه و فلسطین، خود دولتهای غربی این ذات شریر را در مقابل چشم همه‌ی دنیا قرار دادند؛ نشان دادند که این تمدّن چه تمدّنی است؛ کودک میکشند در آغوش مادر، بیمار میکشند در بیمارستان؛ زورشان به مقاومت و مردان مقاومت نمیرسد، می‌افتند به جان خانواده‌ها، به جان کودکان و مظلومان، به جان پیرمردها؛ سی و چند هزار انسان بی‌دفاع را در این شش ماه، اینها به قتل رساندند. کجا هستند آن کسانی که آهنگ ناهنجارشان درباره‌ی حقوق بشر گوش دنیا را کر میکند؟ کجایند؟ چرا اینجا را نمی‌بینند؟ اینها بشر نیستند؟ اینها حقوق ندارند؟ این راجع به آنها.

امّا خود رژیم خبیث که سر تا پا خبث و شرارت و خطا است، یک خطای دیگری هم بر خطاهای خودش اضافه کرد و آن، حمله‌ی به کنسولگری ایران در سوریه بود.(۳) کنسولگری و دستگاه‌های سفارت در هر کشوری که وجود دارد، به منزله‌ی خاک همان کشوری است که سفارت متعلّق به او است؛ وقتی به کنسولگری ما حمله میکنند، مثل اینکه به خاک ما حمله کرده‌اند؛ این عرف دنیا است. رژیم خبیث اشتباه کرد در این قضیّه؛ باید تنبیه بشود و تنبیه خواهد شد.

ما البتّه داغدار شهیدانمان شدیم؛ شهیدانی از قبیل شهید زاهدی، شهید رحیمی و دیگر همراهانشان. بنده قبلاً هم عرض کردم،(۴) اینها عاشق شهادت بودند؛ اینها چیزی از دست ندادند؛ خوشا به حالشان! اینها کسانی بودند که یک عمر دنبال شهادت دویدند؛ خدا به آنها این اُجرت را داد به خاطر جهادشان؛ خوشا به حالشان! ما داغدار شدیم، امّا آنها کامیاب شدند، آنها توانستند به مقصود خودشان برسند؛ هم آنها، هم شهدای امنیّت در بلوچستان؛ این جوانان عزیزی که از مرزهای کشور دارند حراست میکنند و جانشان را کف دستشان گرفته‌اند؛ ملّت داغدار اینها است. خدای متعال به ملّت ایران قوّت بدهد، اجر بدهد، صبر بدهد، توفیق بدهد، ملّت ایران را به همه‌ی آرزوهای بزرگ ملّی و مردمیِ خود برساند.

من بر «وحدت کلمه» تأکید میکنم. مردم عزیز، جوانان عزیز، فعّالان سیاسی، فعّالان اجتماعی، فعّالان رسانه‌ای! بدانید توفیق در توحید کلمه است، توفیق در وحدت کلمه‌ی ملّت ایران است. اختلاف نظر دارید، داشته باشید؛ اختلاف نظر سیاسی و غیر سیاسی اشکالی ندارد، امّا درگیری و یقه‌گیری و وحدت را شکستن و دودستگی‌ها و دوگروهیهای جعلی درست کردن، به زیان کشور است، به زیان دین شما است، به زیان دنیای شما است، به زیان قوّت شما است.
پروردگارا! به محمّد و آل محمّد، بهترین خیرات را به این ملّت عنایت کن، این ملّت را بر دشمنانش پیروز کن. پروردگارا! این ملّت را دشمن‌شاد مکن. پروردگارا! روح مطهّر امام بزرگ ما و شهیدان عزیز ما را از این ملّت و از آنچه انجام میدهیم راضی و خشنود کن؛ قلب مقدّس ولیّ‌عصر را از ما راضی کن.
 
بِسمِ‌اللَهِ‌الرَّحمنِ‌الرَّحیمِ * وَ العَـصرِ * اِنَّ ‌الاِنسانَ‌ لَفی خُسرٍ * اِلَّا الَّذینَ آمَنوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ‌‌ وَ تَواصَوا بِالحَقِّ ‌وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ.(۵)

والسّلام علیکم و رحمة‌الله و‌ برکاته
 
 
 این نماز در مصلّای امام خمینی (ره) تهران اقامه گردید.
 سوره‌ی اخلاص؛ «به نام خداوند رحمتگر مهربان. بگو او خدایى است یکتا؛ خداى صمد؛ نه کَس را زاده، نه زاییده از کَس، و او را هیچ همتایى نباشد.»
 در تاریخ سیزدهم فروردینماه، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی با چندین موشک به کنسولگری ایران در شهر دمشق سوریه حمله کردند که منجر به شهادت هفت نفر از مستشاران نظامی ایران (از جمله، سردار محمّدرضا زاهدی، سردار محمّدهادی حاج‌رحیمی، و همراهانشان) و زخمی شدن تعدادی دیگر گردید.
 پیام به مناسبت شهادت سرلشکر پاسدار محمّدرضا زاهدی و همرزمان ایشان (۱۴۰۳/۱/۱۴)
 سوره‌ی عصر؛ «به نام خداوند رحمتگر مهربان. سوگند به عصرِ [غلبه‌ی حق بر باطل]، که واقعاً انسان دستخوشِ زیان است؛ مگر کسانى که گرویده و کارهاى شایسته کرده و همدیگر را به حق سفارش و به شکیبایى توصیه کرده‌اند.»

مروری بر ابعاد مسئله غزه براساس بیانات رهبر انقلاب اطلاع‌نگاشت | رونمایی از قدرت مقاومت

 بخش خبری رهبری انقلاب

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

مروری بر ابعاد مسئله غزه براساس بیانات رهبر انقلاب اطلاع‌نگاشت | رونمایی از قدرت مقاومت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی نوروزی (۱۴۰۳/۱/۱) از چند زاویه مسئله فلسطین و غزه را مورد توجه قرار دادند که در این اطلاع‌نگاشت مرور شده است.

دقایقی همراه با فرزندان شهدا در مراسم سخنرانی رهبر انقلاب در روز اول فروردین/ پدر قهرمان من

 بخش خبری رهبری انقلاب بانک فیلم

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

دقایقی همراه با فرزندان شهدا در مراسم سخنرانی رهبر انقلاب در روز اول فروردین/ پدر قهرمان من

رسانه KHAMENEI.IR در حاشیه سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب در روز اول فروردین ۱۴۰۳ در حسینیه امام خمینی(ره) دقایقی با فرزندان شهیدان اسدالله ابراهیمی، مهدی ایمانی فردویی، علی یزدانی، یدالله قاسم‌زاده، محمد اسداللهی، موسی رجبی و محمود نریمانی گفت‌وگو داشته است.

خط حزب‌الله ۴۳۶ | پیش به سوی اقتصاد مردمی

 بخش خبری رهبری انقلاب

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

خط حزب‌الله ۴۳۶ | پیش به سوی اقتصاد مردمی

* چهارصد و سی‌ ششمین شماره هفته‌نامه‌ خط حزب‌الله، با عنوان «پیش به‌سوی اقتصاد مردمی»‌ منتشر‌ شد.

* سخن‌هفته این شماره خط حزب‌الله، به این سؤال، پاسخ داده است که چگونه در جنگ اقتصادی پیروز شده و مشکلات اقتصادی کشور را حل کنیم؟

* این‌شماره خط حزب الله، با عنوان «نزدیک قله‌ایم؛خستگی و نا‌امیدی ممنوع!»‌ نگاهی به جمله منتخب سال ۱۴۰۲ رهبر‌انقلاب در نظرخواهی از کاربران داشته است.

* یادداشت هفته این شماره خط حزب‌الله با عنوان «قرآن، بهار دلها»‌ مروری بر ۱۰ توصیه رهبر‌‌انقلاب برای بهره‌‌مندی از قرآن‌کریم داشته است.

* این شماره‌ هفته‌نامه خط‌ حزب‌الله به روح مطهر سرلشکر خلبان شهید حسین خلعتبری مکرم، تقدیم می‌شود.

واگذاری مأموریت مقابله با جنگ ‌ترکیبی به ستاد کل نیروهای مسلح

 بخش خبری رهبری انقلاب

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

واگذاری مأموریت مقابله با جنگ ‌ترکیبی به ستاد کل نیروهای مسلح/ پایان مأموریت موفقیت‌آمیز ناوگروه ۸۶ نداجا در سفر به دور کره زمین

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سرفصل مهم‌ترین اخبار حوزه دفاعی و امنیتی در اردیبهشت ۱۴۰۲ به شرح ذیل است.

برای مشاهده متن هر خبر، بر روی تیتر مربوطه کلیک کنید.

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع:
تجهیز پهپادهای ایرانی به قابلیت پرواز خودکار/ در تولید زیرسامانه‌های پهپادی به بلوغ کامل رسیده‌ایم
امیر «خواجه‌فرد» گفت: اکنون در تولید زیرسامانه‌های پهپادی به بلوغ کامل رسیده‌ایم و تولیدکنندگان ما که در زنجیره تأمین قرار دارند، می‌توانند تولید بالا را در آینده نزدیک نوید دهند.

معاون عملیات ارتش:
ارتش می‌تواند با پهپادها علیه اهداف دوردست عملیات انجام دهد
دریادار موسوی گفت: امروز با ظرفیت‌های ایجاد شده در حوزه قدرت و توان پهپادی در نیرو‌های چهارگانه این امکان به وجود آمده تا بتوانیم اقدامات آفندی علیه اهداف دوردست را به راحتی برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

دیدار فرمانده نیروی هوایی ارتش با خانواده شهیدان «آریاچهر» و «دانا معنوی»
امیر سرتیپ «واحدی» به‌مناسبت عید فطر، با مادر شهید علی‌اصغر آریاچهر و همسر شهید داود دانا معنوی دیدار کرد.

در بیانیه وزارت دفاع به‌مناسبت سالرور تشکیل سپاه مطرح شد؛
عزم وزارت دفاع برای تجهیز سپاه به پیشرفته‌ترین ادوات دفاعی
وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح همزمان در بیانیه‌ای بر عزم این وزارتخانه برای تجهیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پیشرفته‌ترین ادوات دفاعی، تأکید کرد.

سردار نقدی: به تمامی اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی علیه ایران پاسخ داده شده است
معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: هر عملیاتی که رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی و شاخه‌هایی که متصل به ما در منطقه هستند، داشته، همه را جواب گرفته است؛ بدون استثنا و صهیونیست‌ها خودشان هم می‌دانند.

دفاع‌پرس گزارش می‌دهد؛
چگونگی خنثی‌سازی توطئه بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های مستقر در تهران
یگان‌های چک و خنثی‌سازی سپاه موفق شدند ۲۲۰ کیلوگرم مواد منفجره‌ای را که قرار بود در سفارتخانه‌های مستقر در تهران جاسازی و منفجر شود، کشف و خنثی کنند.

فرمانده دانشگاه جنگ ارتش خبر داد؛
آمادگی دافوس ارتش برای همکاری با سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش از آمادگی این دانشگاه برای همکاری فناورانه در حوزه پژوهشی و علمی با سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خبر داد.

رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
اذعان دشمنان به پیشرفت صنایع هوایی ایران/ پهپاد‌های ایرانی قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند
امیر «خواجه‌فرد» با بیان اینکه دشمنان به پیشرفت صنایع هوایی ایران اعتراف کرده‌اند، گفت: آن‌ها در مقاله علمی، جنگنده کوثر را با اف ۳۵ مقایسه و اعلام کردند که این جنگنده قابلیت‌های بسیاری دارد.

دیدار فرمانده نیروی زمینی سپاه با خانواده شهید «تبرته»
سردار پاکپور با خانواده شهید «تبرته» از تکاوران نیروی زمینی سپاه دیدار کرد.

فرمانده نهاجا:
تمسک به «قرآن» تنها راه مبارزه با تهدیدات دشمنان است
امیر سرتیپ واحدی گفت: تمسک به قرآن و فرهنگ قرآنی، تنها راه مبارزه با تهدیدات دشمنان است و در همین راستا قرآن باید در افراد جامعه و خانواده نهادینه شود.

سفر وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح به روسیه
امیر سرتیپ «آشتیانی» به‌منظور شرکت در نشست چهارجانبه عادی‌سازی روابط سوریه و ترکیه، به روسیه سفر کرد.

در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛
سردار فدوی: سپاه از بالاترین توانمندی‌ها در برابر دشمنان برخوردار است
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این نهاد هم‌اکنون به بالاترین سطح از توانمندی‌ها دست یافته است؛ به نحوی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هم نمی‌توانند در برابر آن دوام بیاورند.

در همایش علمی شخصیت شهید صیاد شیرازی مطرح شد؛
مشاور فرمانده معظم کل قوا: نقش مؤثر شهید صیاد شیرازی در تعالی نیرو‌های مسلح/ صیاد و حاج قاسم الگویی برای جوانان هستند
امیر سرتیپ «هاشمی» گفت: شهید صیاد شیرازی در رشد و تعالی نیرو‌های مسلح نقش مؤثری ایفا کرد که این نشأت گرفته از ولایتمداری محض وی بود.

در همایش علمی شخصیت شهید صیاد شیرازی مطرح شد؛
سرلشکر صفوی: شهید صیاد شیرازی الگویی برای جبهه مقاومت است/ ارتش شجاعانه و مظلومانه وارد جنگ شد
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به ابعاد شخصیتی سپهبد شهید صیاد شیرازی گفت که این شهید می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای جبهه مقاومت، جهان اسلام و جوانان کشورمان باشد.

در همایش علمی شخصیت شهید صیاد شیرازی مطرح شد؛
سردار احمدی‌مقدم: شهید صیاد شیرازی پیروزی‌های جنگ را مرهون ترکیب مقدس سپاه و ارتش می‌دانست
رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی گفت: سپهبد شهید صیاد شیرازی فرمانده‌ای با تدبیر بود که پیروزی‌های جنگ را مرهون ترکیب مقدس سپاه و ارتش می‌دانست.

وزرای دفاع روسیه، ایران، ترکیه و سوریه تأکید کردند؛
لزوم مبارزه با تهدیدات تروریستی و گروه‌های افراطی در سوریه
وزرای دفاع روسیه، ایران، سوریه و ترکیه در مذاکرات چهارجانبه‌ای که امروز در مسکو برگزار شد، بر لزوم مبارزه با تمام اشکال تهدیدات تروریستی، داعش و سایر گروه‌های افراطی در سوریه تأکید کردند.

در دیدار وزرای دفاع ایران و سوریه مطرح شد؛
امیر آشتیانی: باید تلاش کنیم تا مذاکرات مسکو به نتیجه برسد/ وزیر دفاع سوریه: همه نیروهای خارجی باید از سوریه خارج شوند
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دیدار با همتای سوریه‌ای خود، گفت: سوریه یک کشور مقتدر و قوی است و اکنون نیز حکومت این کشور بر مجموعه سوریه حاکمیت کامل دارد؛ البته بایستی بقیه نیز کمک کنند تا به نتایج مورد نظر دست پیدا کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
صلح و امنیت پایدار از اهداف دیپلماسی دفاعی در مسکو بود
امیر آشتیانی گفت: مذاکرات چهارجانبه روسیه، ایران، ترکیه و سوریه با هدف مهم دستیابی به صلح و امنیت پایدار در منطقه صورت گرفت.

سرلشکر باقری: شهید همت در اوج تعهد، شور و دلسوزی بود
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دل‌نوشته‌ای به تمایز شهید «محمدابراهیم همت» به‌لحاظ احساس مسئولیت، تعهد، دلسوزی و شور در میان فرماندهان اشاره کرد و نوشت: لشکر حضرت محمد رسول الله (ص) و پیروزی‌های این لشکر در آن مقطع، بدون شک، مرهون تلاش‌ها و مجاهدت‌های این فرمانده دلاور سپاه اسلام است.

نماینده ولی فقیه در سپاه در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
توافق ایران و عربستان موجب افزایش توان جبهه مقاومت می‌شود
حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی گفت: عربستانی‌ها واقعیت قدرت و توان جبهه مقاومت را پذیرفتند و پی بردند که مقابله با جبهه مقاومت دستاوردی جز شکست برای آن‌ها ندارد.

به‌منظور شرکت در اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو شانگهای؛
وزیر‌ دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به هندوستان سفر می‌کند
امیر سرتیپ آشتیانی در اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو همکاری‌های شانگهای به میزبانی دهلی‌نو شرکت می‌کند.

در آیین افتتاحیه دوره نخبگان وظیفه کشوری مطرح شد؛
معاون هماهنگ‌کننده ارتش: کشور در بالاترین سطح آمادگی رزمی قرار دارد
امیر دریادار سیاری گفت: خودکفایی نیرو‌های مسلح با تکیه بر توان متخصصین و نخبگان داخلی کشور موجب شده تا بازدارندگی کشور به شکل چشمگیری افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:
انقلاب اسلامی موجب تغییر هندسه قدرت در دنیا شد/ ایران در مسیر دستیابی به پیروزی نهایی است
سردار سرتیپ «سلیمانی» گفت: مفهوم قدرت در دنیا تغییر کرده و جمهوری اسلامی در حال کسب پیروزی‌های بزرگ و طی کردن مسیر برای فتح و پیروزی نهایی است.

اولین شبیه‌ساز آموزش خلبانی پهپاد در نیروی زمینی ارتش رونمایی شد
اولین شبیه‌ساز کاملاً بومی آموزش خلبانی پهپاد با حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش در گروه پهپاد حضرت ولی عصر (عج) این نیرو رونمایی شد.

در گفت‌و‌گو با دفاع‌پرس مطرح شد؛
معاون هماهنگ‌کننده سازمان اطلاعات سپاه: خشم آمریکایی‌ها از توافق ایران و عربستان/ رژیم صهیونیستی در حال فروپاشی است
سردار تولایی با بیان اینکه توافق ایران و عربستان موجب خشم رژیم غاصب صهیونیستی و آمریکایی‌ها شده است، گفت: رژیم غاصب صهیونیستی از درون در حال فروپاشی است.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش:
ایران قدرت مطلق پدافند هوایی منطقه است
امیر صباحی‌فرد گفت: نیروی قدرتمند پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران قدرت مطلق پدافند هوایی منطقه است و این مساله یک واقعیت انکارناپذیر است.

فرمانده دافوس آجا تأکید کرد؛
لزوم آمادگی برای تهاجم در برابر جنگ ‌ترکیبی دشمن
امیر «ولی‌وند زمانی» گفت: باید آمادگی لازم برای تهاجم حتی در شرایط جنگ ‌ترکیبی را داشته باشیم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی ارتش:
جامعه آشوریان در دفاع از وطن به خوبی ایفای نقش کردند
امیرسرتیپ فلاح گفت: جامعه آشوریان ایران در دفاع از وطن و نظام جمهوری اسلامی ایران نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جمع خبرنگاران عنوان کرد؛
واگذاری مأموریت مقابله با جنگ ‌ترکیبی به ستاد کل نیروهای مسلح
امیر نصیرزاده گفت: پیرو فرمایشات رهبری، مأموریتی به ستاد کل نیرو‌های واگذار شد که در رابطه با جنگ ترکیبی فعالیت کند.

در همایش سراسری فرماندهان فراجا مطرح شد؛
سرلشکر باقری: لزوم ترویج شایسته‌سالاری و شایسته‌گزینی در فرماندهی انتظامی کشور/ افسران انتظامی باید برای حوادث امروز و آینده آماده باشند
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه شایسته‌سالاری، شایسته‌گزینی و شایسته‌پروری باید در نیرو‌های انتظامی ما رواج داشته باشد، گفت: افسران انتظامی باید برای حوادث امروز و آینده در حوزه مأموریتی و مسئولیتی آماده باشند.

جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح:
دشمن برنامه‌های خود علیه ایران را از راه‌های جنگ نرم و شناختی دنبال می‌کند/ نسل پنجم جنگ به‌وسیله رسانه‌های نوین صورت می‌گیرد
امیر نصیر‌زاده با بیان اینکه حادثه ۱۱ سپتامبر برای ویران کردن هشت کشور لبنان، عراق، افغانستان، سوریه، لیبی، سومالی، سودان و ایران بود، گفت: کشور‌هایی که به غیر از ایران با جنگ نابود شدند، اما چون در رابطه با ایران از طریق نظامی نمی‌توانند به نتیجه برسند، برنامه‌های خود را از راه‌های جنگ نرم و شناختی دنبال می‌کنند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش:
رسانه‌ها در هدایت افکار عمومی نقش محوری را به عهده دارند
امیر سیاری گفت: در جهان امروز رسانه‌ها یکی از ابزارهای مهم جنگ نرم محسوب می‌شوند که در هدایت افکار عمومی نقش محوری را به عهده دارند.

در فرودگاه دهلی؛
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: تلاش خود را برای مبارزه با یکجانبه‌گرایی تقویت خواهیم کرد
امیر آشتیانی گفت: در در اجلاس وزرای دفاع سازمان همکاری‌های شانگهای با تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با یکجانبه‌گرایی برخی کشورها، مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی، تلاش‌های خود را گسترده‌تر خواهیم کرد.

فرمانده دافوس آجا در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛
کاهش تبعات منفی جنگ‌های ترکیبی با انجام تحلیل‌های بیشتر
امیر سرتیپ «ولی‌وند زمانی» با بیان اینکه امروز دومین همایش ملی جنگ ترکیبی را بر اساس تجاربی که در سال گذشته در کشورمان و در سایر کشور‌ها روی داده بود، برگزار کردیم، گفت: معتقدیم هر چه بیشتر تحلیل صورت گیرد از حوادث منفی آینده جلوگیری می‌شود.

توقیف یک کشتی متخلف و متواری توسط نیروی دریایی ارتش در دریای عمان
یک فروند کشتی متخلف ناشناس که شب گذشته در هنگام خروج از خلیج فارس و ورود به دریای عمان پس از تصادم با شناور ایرانی موجب مفقود و مصدوم شدن چند خدمه ایرانی شده بود، توسط نیروی دریایی ارتش در دریای عمان شناسایی و توقیف شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
غربی‌ها با ارسال تسلیحات به اوکراین به‌دنبال فرسایشی‌شدن جنگ هستند
آمیر آشتیانی گفت: آمریکا و برخی از کشور‌های غربی با تداوم حمایت نظامی و ارسال تسلیحات به اوکراین به دنبال فرسایشی شدن جنگ هستند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:
آمادگی ایران برای همکاری با اعضای شانگهای در مقابله با تروریسم/ «امنیت مردم‌پایه» جزء اصول خدشه‌ناپذیر ایران است
امیر سرتیپ آشتیانی گفت: ایران برای نقش‌آفرینی بیشتر و مشارکت فعال با اعضای سازمان همکاری شانگهای برای تبادل اطلاعات امینتی به‌ویژه ضد تروریسم و آموزش و انتقال تجربیات مقابله با تروریسم در اشکال مختلف آن، آمادگی دارد.

دریادار سیاری: اجازه نمی‌دهیم هیچ کشوری به کشتی‌های تجاری ما تعرض کند
معاون هماهنگ‌کننده ارتش با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم هیچ کشوری به کشتی‌های تجاری ما تعرضی داشته باشد، گفت: اگر ما نمی‌توانستیم در دریاهای آزاد حضور داشته باشیم باید به انگلیسی‌ها دلار می‌دادیم تا امنیت کشورمان برقرار شود که این مساله برای ما ننگ است.

امیر «آشتیانی» با وزرای دفاع کشور‌های عضو شانگهای دیدار کرد
وزیر دفاع کشورمان در حاشیه برگزاری اجلاس کشور‌های عضو شانگهای با وزرای دفاع قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، هند، تاجیکستان و چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیدار وزرای دفاع ایران و قزاقستان؛
امیر آشتیانی: امنیت کشور‌های آسیایی به یکدیگر گره خورده است
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های دفاعی بین ایران و قزاقستان، گفت: امنیت کشور‌های آسیایی به یکدیگر گره خورده است.

بیانیه تبیینی وزارت اطلاعات؛
مواد سمی در مدارس پخش نشده‌است/ عوامل غیرسمی هراس ایجاد کرد
وزارت اطلاعات درباره حوادث رخ داده در مدارس کشور، بیانیه‌ای تبیینی صادر کرد.

در دیدار امیر آشتیانی با وزیر دفاع تاجیکستان انجام شد؛
دعوت ایران از تاجیکستان برای شرکت در رزمایش مرکب امنیتی
وزیر دفاع کشورمان در حاشیه اجلاس همکاری سازمان شانگهای با وزیر دفاع تاجیکستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در حاشیه اجلاس همکاری‌های شانگهای؛
وزرای دفاع ایران و چین با یکدیگر دیدار کردند
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و وزیر دفاع چین با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

مسئول دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا:
تقابل انقلاب اسلامی با جاهلیت مدرن/ مردم پای انقلاب ایستاده‌اند
حجت‌الاسلام سعیدی گفت: مردم و خواص بعد از رحلت پیامبر اسلام (ص) آرمان‌ها را حفظ نکردند؛ اما در زمان ما مردم پای انقلاب ایستادند؛ یعنی مشروعیت نظام، رهبری، قانون و نظام اسلامی بعد از رحلت امام خمینی (ره) حفظ شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح خبر داد؛
تشکیل شبکه ملی اطلاعات و مرکز راهبردی دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح
امیر سرتیپ «آشتیانی» از تشکیل شبکه ملی اطلاعات و مرکز راهبردی دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح خبر داد و اولویت‌بخشی به حوزه‌های فضایی، پدافند هوایی، موشکی و پهپادی را از برنامه‌های مهم این وزارتخانه برشمرد.

در آیین رونمایی از سردیس ۸ شهید ارتش؛
معاون اجرایی ارتش: شهدا رمز ماندگاری ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند
امیر سرتیپ «محمودی» با بیان اینکه شهدا رمز ماندگاری ارزش‌های انقلاب اسلامی هستند، گفت: در زمینه ساخت سازه‌های حجمی از جمله سردیس و تندیس شهدای والامقام ارتش جمهوری اسلامی با سازمان‌های مختلف همکاری نزدیکی داشته‌ایم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش:
«ناوگروه ۳۶۰» جانِ کلام انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشت
امیر دریادار «ایرانی» گفت: جان کلام انقلاب اسلامی را اسطوره‌های ما در ناوگروه ۳۶۰ در برابر جهان به نمایش گذاشتند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین عنوان کرد؛
بررسی طرح جامع بسیج در ستاد کل نیرو‌های مسلح
سردار سرتیپ سلیمانی گفت: باید قوانین بسیج تغییر کند که در همین رابطه طرح جامع بسیج در ستاد کل نیرو‌های مسلح در دست بررسی است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:
توفیق‌های زیادی در تحقق الگوی اسلامی در ابعاد مختلف داشتیم
سردار سلیمانی گفت: در تحقق الگوی اسلامی در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و دفاعی توفیق‌های زیادی داشتیم؛ اما در بخش تولید، معیشت مردم و توزیع ثروت دچار مشکلاتی هستیم.

سرلشکر سلامی:
مجاهدان سپاه و قرارگاه سازندگی خاتم‌ از هیچ کوششی برای تحقق ایران قوی دریغ نمی‌کنند
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی از اقدامات جهادی تلاشگران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در اجرای پروژه‌های ملی و راهبردی در استان خوزستان قدردانی کرد.

در مراسم گرامیداشت روز معلم مطرح شد؛
فرمانده نزاجا: آثار شهید مطهری منبعی آموزشی برای کارکنان ارتش است/ جهاد تبیین کاربرد اساسی در خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان دارد
امیر سرتیپ حیدری گفت: با مطالعه آثار استاد شهید مطهری می‌توان به خاصیت متقاعدسازی کلام و توانایی بیان مطالب پی برد و امروز در سطح یگان‌های نیروی زمینی ارتش، از آثار و کتاب‌های ایشان در آموزش کارکنان پایور، وظیفه و خانواده‌ها استفاده می‌شود.

به‌مناسب روز ملی خلیج فارس صورت گرفت؛
انتشار تصویری از رهبر معظم انقلاب اسلامی در کنار ناوشکن ایرانی جماران
ناوشکن تمام ایرانی جماران نخستین شناور بومی ساخت صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران است که با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی رونمایی و به‌آب‌انداخته شد.

وزیر اطلاعات عنوان کرد؛
موفقیت‌ وزارت اطلاعات در وارد کردن ضربه‌های مؤثر به رژیم صهیونیستی
حجت‌الاسلام خطیب از موفقیت وزارت اطلاعات در وارد کردن ضربه‌های کارآمد به درون و بیرون رژیم غاصب صهیونیستی خبر داد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش:
ارتقای امنیت دریایی کشور/ ناوگروه‌های نداجا در آبراه‌های بین‌المللی حضوری مقتدرانه دارند
امیر دریادار سیاری با بیان اینکه امنیت دریایی کشور در سطح بالایی حفظ شده و ارتقاء یافته است، گفت: ناوگروه‌های ما نیز امروز در اقصی نقاط جهان در آبراه‌های بین‌المللی حضوری فعال و مقتدرانه دارند.

معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد؛
معافیت مشمولین وظیفه دارای ۳ فرزند و بیشتر
معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای از معافیت مشمولین وظیفه دارای سه فرزند و بیشتر و افزایش مدت کسر خدمت کارکنان وظیفه دارای فرزند خبر داد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش:
برقراری چتر پدافندی بر فراز خلیج فارس نشانه قدرت بازدارندگی ایران است
امیر صباحی‌فرد گفت: چتر امنیتی پدافند هوایی ارتش بر فراز خلیج فارس نشان از امنیت منطقه، قدرت بازدارندگی و توانایی دفاعی جمهوری اسلامی ایران دارد.

به‌مناسبت روز ملی خلیج فارس؛
نمایشگاه حکمرانی آب با حضور معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع افتتاح شد
نمایشگاه حکمرانی آب با حضور امیر دریادار «خواجه‌امیری» در سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح افتتاح شد.

تمکین آمریکایی‌ها به مکالمه با زبان فارسی در «خلیج فارس»+ فیلم
نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اقتدار خود باعث شده نیرو‌های فرامنطقه‌ای همچون آمریکایی‌ها مجبور شوند در منطقه خلیج فارس به زبان فارسی صحبت کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش:
تلاش بی‌وقفه نیروی دریایی ارتش برای حفظ امنیت کشور/ اهمیت اعزام ناوگروه به آب‌های فراسرزمینی در جهت حفظ اقتدار ملی
امیر ایرانی درباره ناوگروه اعزامی به آب‌های فراسرزمینی، گفت: همکاران ما با سلامت کامل در حال انجام وظیفه هستند و با حضور فیزیکی خود، اقتدار ایران را به تصویر کشیده‌اند.

معاون هماهنگ‌کننده ستاد کل نیرو‌های مسلح:
نیرو‌های مسلح برای کمک به دولت در بهره‌وری آب آمادگی دارند
سردار عبداللهی گفت: نیرو‌های مسلح به همان شکل که در زمان بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله به میدان آمده و کمک دولت هستند در عرصه صرفه‌جویی و بهره‌وری منابع آب نیز آماده همکاری و کمک‌رسانی به دولت هستند.

معاون وزیر دفاع در گفت‌وگو با دفاع‌‌پرس:
رشد ۵۰ درصدی تولیدات صنعت دفاعی/ صادرات محصولات دفاعی افزایش می‌یابد
سردار طلایی‌نیک گفت: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزایش صادرات محصولات دفاعی را در دستور کار خود قرار داده است.

با حضور فرمانده کل ارتش؛
اساتید «دافوس ارتش» تجلیل شدند
آیین تجلیل از اساتید دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش با حضور سرلشکر موسوی در دافوس آجا برگزار شد.

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛
سرلشکر موسوی: تعالی افسران ارتش مرهون زحمات اساتید است
فرمانده کل ارتش گفت: آنچه که در ارتش جمهوری اسلامی به‌عنوان سرمایه و ارزش اعم از انضباط و آموزش در اختیار داریم، مرهون زحمات اساتید است.

با حکم فرمانده کل سپاه؛
سردار «عابد» فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) شد
آیین تکریم و معارفه فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) با حضور سرلشکر سلامی برگزار شد.

در آیین تکریم و معارفه فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص)؛
سرلشکر سلامی: در اثنای جنگی تمام‌عیار در حال ساختن پایه‌های یک تمدن هستیم
فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ما امروز در اثنای جنگی تمام‌عیار در حال ساختن پایه‌های یک تمدن هستیم، گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در نقطه مرکزی و کانونی ساختن کشور است و برای ساختن یک ایران باشکوه و قوی، بدون وقفه به پیش می‌رود.

سردار نقدی در آیین گرامیداشت مقام استاد و روز معلم:
پذیرش بیمارانی از ۵۳ کشور در بیمارستان‌های ایران/ گرانی و تورم ناشی از بی‌توجهی به دستورات اسلام است
معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: اگر گرانی و تورم وجود دارد و در ادارات مشکل داریم، ناشی از این است که به دستورات اسلام بی‌توجهی می‌کنیم و به توانمندی‌های داخلی بی اعتنا هستیم.

با حضور فرمانده نیروی پدافند‌ هوایی؛
سامانه شبیه‌ساز تیراندازی سلاح «مصاف یک» رونمایی شد
سامانه شبیه‌ساز تیراندازی سلاح سبک، «مصاف یک» با حضور امیر سرتیپ صباحی‌فرد رونمایی شد.

فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج):
ساخت دانشکده‌های پزشکی برای نیروی زمینی و دریایی سپاه/ بیمارستان «بقیةالله (عج) ۲» ساخته می‌شود
دکتر ابوالقاسمی گفت: زمین برای ساخت بیمارستان بقیةالله (عج) ۲ فراهم شده است که برای ساخت آن باید الزامات فضای آموزشی هم به‌صورت کامل پیش‌بینی شود.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) کشور:
ایمان و خودباوری عامل موفقیت نیرو‌های مسلح است
امیر سرتیپ «رحیم‌زاده» توکل به خداوند، ایمان به هدف، خودباوری و تلاش خستگی‌ناپذیر را عامل موفقیت نیرو‌های مسلح در ارتقای توان دفاعی عنوان کرد.

در همایش علمی الگوی تحقق محله اسلامی مسجدمحور مطرح شد؛
جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ: همایش علمی الگوی تحقق محله اسلامی برگزار می‌شود/ هسته ا‌ولیه ساخت تمدن اسلامی، محله است
سردار توکلی گفت: هسته ا‌ولیه ساخت تمدن اسلامی، محله است به همین دلیل محله در این گفتمان واجب است، اما در رابطه با محله اسلامی ادبیات ضعیفی وجود دارد؛ بر این‌اساس باید در این رابطه فعالیت بیشتری صورت گیرد.

دفاع‌پرس گزارش می‌دهد؛
علت برگزار نشدن مسابقات بین‌المللی نظامی روسیه در سال جاری
طبق تصمیمی که چند هفته پیش اعلام شده، مسابقات بین‌المللی نظامی روسیه در سال جاری برگزار نخواهد شد.

در پیام ارتش به‌مناسبت روز معلم مطرح شد؛
نقش معلمان در مقابله با جنگ نرم دشمن
ارتش جمهوری اسلامی در پیامی تأکید کرد: امروز که دشمنان به جنگ نرم روی آورده و هدف اصلی آنان جوانان است، وظایف معلمان دوچندان شده و علاوه بر تعلیم علوم روز باید به آگاه‌سازی و بصیرت‌افزایی نیز بپردازند.

در پیام مشترک سرلشکر سلامی و نماینده ولی فقیه در سپاه تأکید شد؛
لزوم تلاش مضاعف در جهت ترویج بیشتر معارف و تعالیم اسلامی
فرمانده کل سپاه و حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی در پیامی مشترک بر تلاش مضاعف در جهت ترویج هرچه بیشتر معارف و تعالیم اسلامی به‌عنوان تضمین‌کننده سعادت فردی و اجتماعی تاکید کردند.

در همایش معاونین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مطرح شد؛
حجت‌الاسلام گواهی: تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی چهره حقیقی نظام سلطه را آشکار می‌کند
رئیس اداره عقیدتی سیاسی ستادکل نیرو‌های مسلح گفت: امروز جامعه تخریب را نمی‌پذیرد؛ بر همین اساس اگر دستاوردهای انقلاب اسلامی مستند تبیین شود، ناخالصی‌ها خودبه‌خود، خود را نشان می‌دهند.

مشاور فرمانده معظم کل قوا:
دفاع مقدس از درخشان‌ترین مقاطع تاریخ کشور است
امیر سرتیپ هاشمی گفت: دوران دفاع مقدس یکی از درخشان‌ترین مقاطع تاریخ کشور است که دستاورد‌های ارزشمندی برای کشور به همراه داشت.

پیام وزیر اطلاعات به‌مناسبت روز معلم؛
فرهنگیان نقش قابل تقدیری در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشتند
حجت‌الاسلام خطیب در پیامی تأکید کرد: فرهنگیان و معلّمان عزیز، نقش قابل تقدیری در پیروزی و شکوفایی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشته و شهدای عزیز این قشر زحمت‌کش، چون شمع فروزان در جامعه می‌درخشند.

پیام سرلشکر سلامی به‌مناسبت شهادت حمیدرضا الداغی؛
مشعل غیرتمندی در دفاع از ناموس در جامعه ایرانی روشن است
فرمانده کل سپاه در پیامی به‌مناسبت شهادت شهید غیرت «حمیدرضا الداغی» تأکید کرد: شکوه غیرت و مشعل غیرتمندی در دفاع از ناموس در جامعه ایرانی پرفروغ‌تر از همیشه روشن است.

جانشین فرمانده کل سپاه:
ضعف در حوزۀ اقتصاد ناشی از عمل نکردن مسئولان امر به تکالیفشان است/ برای پاسداری از انقلاب اسلامی همه باید به تکالیف خود عمل کنیم
سردار فدوی ضعف در حوزۀ اقتصاد را ناشی از عمل نکردن مسئولان امر به تکالیف خود دانست و گفت: ما باید به پاسداری از انقلاب اسلامی مسلط باشیم و تکالیف‌مان را به درستی انجام دهیم؛ همه ما باور داشته و با همه توان در میدان حضور داشته باشیم.

ما متحدیم/ جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین در نشست خبری:
هراس دشمنان از انجام هرگونه عملیات نظامی علیه ایران/ ۸۰ درصد شرکت‌کنندگان در راهیان نور جوانان هستند
سردار سرتیپ «قریشی» گفت: امروز به واسطه تجربه دفاع مقدس و تجارب فنی و تکنیکی که کسب کرده‌ایم، دشمنان ملت ایران از انجام هرگونه عملیات نظامی هراس دارند.

فرمانده نزاجا در دیدار با وابستگان نظامی کشورهای هم‌پیمان با ایران:
افزایش قدرت تهاجمی نیروی زمینی ارتش در آینده نزدیک/ توانایی حضوری قاطع و تعیین‌کننده در عرصه هر نبرد را داریم
امیر سرتیپ حیدری گفت: در آینده‌ای نزدیک شاهد نیروی زمینی چابک‌تر، تحرک‌پذیرتر و برخوردار از قدرت تهاجمی بالاتر خواهیم بود که قادر است حضوری قاطع و تعیین‌کننده در عرصه هر نبردی داشته باشد.

ارشد انجمن وابستگان نظامی خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران:
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی در تأمین امنیت پایدار منطقه دارد
ویانا گراموسا گفت: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران با وجود کارکنان مستعد و تجهیزات دفاعی بروز همواره توانسته در مقابله با تهدیدات فائق آمده و امنیت پایدار را برای کشور‌های هم پیمان خود فراهم آورد.

پیام تبریک فرماندهان «نهاجا» و «نپاجا» به‌مناسبت روز معلم
امیر سرتیپ واحدی و امیر سرتیپ صباحی‌فرد در پیام‌هایی جداگانه سالروز شهادت شهید مطهری و روز معلم را گرامی داشتند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش:
قرآن تنها سلاح مقابله با جنگ شناختی دشمن است
امیر سرتیپ «واحدی» قرآن را عامل روشنایی دل و تقرب به خداوند دانست و گفت: قرآن تنها سلاح مبارزه و مقابله با استکبار در جنگ شناختی دشمن است.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش:
پیشرفت روزافزون فرزندان ایران‌زمین به برکت فکر و اندیشه معلمان است
امیر سرتیپ «صباحی‌فرد» گفت: معلمان، استادان و جامعه علمی کشور نقش خطیر، ارزشمند، سازنده، اثرگذار و ستودنی در تربیت و آموزش نسل‌های آینده ایفا می‌کنند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش:
توسعه کشور در گرو همدلی و وحدت است
امیر سرتیپ «واحدی» با بیان اینکه ساخت کشوری علمی و موفق با همدلی و وحدت و اعتماد ایجاد می‌شود، گفت: معلمان زمامداران جهاد تبیین هستند.

شهادت ۲ تن از کارکنان سپاه دامغان
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان در اطلاعیه‌ای از شهادت دو تن از کارکنان سپاه در حادثه انفجار عصر روز سه‌شنبه در مرکز آمار و پشتیبانی سپاه در حومه دامغان خبر داد.

معاون عملیات سپاه در گفت‌و‌گو با دفاع‌پرس:
آزادسازی قدس بسیار نزدیک است/ رابطه ایران و عربستان نقش مؤثری در صلح و ثبات در منطقه دارد
سردار نیلفروشان ازسرگیری روابط ایران و عربستان را مؤثر در ایجاد صلح و ثبات در منطقه دانست و گفت: آزادسازی قدس بسیار نزدیک است و این وعده الهی به‌زودی محقق خواهد شد.

در آیین نکوداشت هفته معلم و عقیدتی سیاسی مطرح شد؛
حجت‌الاسلام سعیدی: مشکل برخی خواص «بی‌طرف بودن» است/ اختیارات مسئول می‌تواند باعث انحراف او شود
مسئول دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا گفت: مردم در مواجهه با دو جبهه نور و نار (حق و باطل) باید وضع خود را تعیین کنند و اینکه طرف حق هستند یا باطل؛ اینکه خود را بی‌طرف بدانند، مشکلی است که در جامعه امروز با آن مواجه هستیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش عنوان کرد؛
اشراف کامل نیروی پدافند هوایی ارتش بر تمامی تحرکات پرنده‌های بیگانه در منطقه
امیر سرتیپ صباحی‌فرد گفت: نیروی پدافند هوایی ارتش با دراختیار داشتن سامانه سلاح‌های راداری و موشکی بومی و به‌روز توانسته تمامی تحرکات پرنده‌های بیگانگان را فراتر از مرز‌های هوایی کشورمان رصد و شناسایی کند.

در بازدید از تیپ ۲۸۱ زرهی شهید نیکخواه؛
فرمانده نزاجا: آمادگی رزمی نیروهای جمهوری اسلامی ایران قابل آزمودن نیست
امیر سرتیپ «حیدری» گفت: آمادگی رزمی نیروهای جمهوری اسلامی ایران قابل آزمودن نیست و نیروی زمینی ارتش در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی در خط مقدم دفاع از کشور قرار دارد.

فرمانده نیروی هوایی ارتش:
بهداشت و درمان از پایه‌های اساسی ارتقاء توان عملیاتی و رزمی در نیرو‌های مسلح است
امیر سرتیپ واحدی گفت: یکی از پایه‌های اساسی و مهم ارتقاء توان عملیاتی و رزمی در نیرو‌های مسلح، بهداشت و درمان کارکنان و خانواده‌های آن‌هاست.

فرمانده کل سپاه در پیامی به‌مناسبت هفته سلامت تاکید کرد؛
لزوم کنترل و مهار ۴ بیماری غیر واگیر در سال ۱۴۰۲
سردار سلامی در پیامی به‌مناسبت هفته سلامت با تأکید بر لزوم آموزش و ایمن‌سازی در برابر بیماری‌های نوپدید و بازپدید عنوان کرد: انتظار است در سال ۱۴۰۲ کنترل و مهار سرطان‌ها، دیابت، فشار خون، قلبی و عروقی مورد اهتمام جدی مسئولان حوزه سلامت سپاه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:
معنویت اساس و رکن پاسداری از انقلاب اسلامی است
حجت‌الاسلام «حاجی‌صادقی» معنویت را اساس و رکن پاسداری از انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: از جمله شرایط و لوازم اساسی پاسداری از انقلاب اسلامی، شناخت درست از تهدیدات، آسیب‌ها و اولویت‌ها، و برخورداری از قدرت و اراده بکارگیری آن است.

به همت سپاه تهران بزرگ؛
همایش علمی محله اسلامی برگزار شد
همایش علمی محله اسلامی به همت سپاه تهران بزرگ، امروز در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

رئیس ستاد اجرایی همایش علمی محله اسلامی خبر داد؛
ارسال ۱۰۷ اثر علمی به دبیرخانه همایش محلات اسلامی
سردار توکلی گفت: اهداف برگزاری همایش علمی محله اسلامی شامل توسعه ادبیات نظری محلات، توسعه تجربیات میدانی محلات و گفتمان‌سازی محلات اسلامی است.

فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ:
مشارکت دادن مردم مهم‌ترین اقدام در محلات اسلامی است
سردار حسن‌زاده گفت: همه باید به این مهم توجه کرده و به آن بپردازیم که در محله اسلامی باید کار به دست و نقش اصلی مردم و با محوریت و مرکزیت مساجد انجام شود.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی:
نباید به نقش کانونی محلات در حوزه‌ها مختلف آسیب وارد شود/ معماری که بر مبنای فطرت باشد آرامش‌بخش است
سردار فدوی با بیان اینکه معماری‌هایی که بر مبنای فطرت انسان‌ها طراحی شده منبع آرامش است، گفت: ما بهترین معماری عالم را در ایران داشتیم؛ نمونه این معماری‌ها برای مدارس قدیم بود که دانش‌آموزان را دور یکدیگر جمع می‌کردند.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش در گفت‌و‌گو با دفاع‌پرس:
ارتش برای طراحی رزمایش‌ها از آیین‌نامه‌های شرقی و غربی استفاده نمی‌کند
امیر سیاری گفت: ارتش در رزمایش‌ها از تکنیک‌ها و روش‌هایی استفاده می‌کند که ساخته و پرداخته ذهن فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران است؛ بدین معنی که برای طراحی و اجرای رزمایش‌ها از آیین‌نامه‌های شرقی و غربی استفاده نمی‌کند.

بازدید فرمانده نیروی زمینی سپاه از سازمان امداد و نجات هلال احمر
سردار «پاکپور» از سازمان امداد و نجات هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه:
رژیم صهیونیستی در هیچ زمانی به این اندازه ذلیل نشده بود/ ایران عرصه را بر قاتلان شهید سلیمانی تنگ کرده است
سردار قاآنی با اشاره به اینکه قدس هدف نهایی نیست، بلکه قدس هدف واسط است، گفت: امروز جوانان فلسطینی رژیم صهیونیستی را ذلیل کرده‌اند و این رژیم جنایتکار در هیچ زمانی به این اندازه ذلیل نشده بود.

معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع:
معلمان باید توجه ویژه‌ای به بیانیه گام دوم انقلاب داشته باشند
دریادار خواجه‌امیری گفت: معلمان باید توجه ویژه‌ای به بیانیه گام دوم انقلاب داشته باشند تا شاهد پیشرفت بیش از پیش کشور باشیم.

معاون هماهنگ‌کننده سازمان بسیج مستضعفین:
غیرت دینی شهید الداغی باعث شد به فیض شهادت برسد/ حاج قاسم ماحصل حقیقی سپاه است
سردار معروفی گفت: شهید الداغی که اخیراً در سبزوار به شهادت رسید، شاید عضو پایگاه بسیج ما نبود، اما ناموس‌پرست بود و غیرت دینی او باعث شد به فیض شهادت برسد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش:
شبکه یکپارچه پدافند هوایی با فیبر نوری تقویت می‌شود
امیر صباحی‌فرد اجرای شبکه فیبر نوری در گروه پدافند هوایی بهبهان را اقدامی جهادی خواند و گفت: این اقدام در راستای تقویت شبکه یکپارچه پدافند است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:
اردوهای راهیان پیشرفت بازوی جهاد تبیین است
سردار سلیمانی گفت: گفت: اردوهای راهیان پیشرفت بازوی جهاد تبیین است و حضور دانشجویان و دانش‌آموزان در این اردوها سبب آشنایی آنها با دستاوردهایی است که دشمن نمی‌خواهد نسل ما با آنها آشنا شود.

فرمانده هوانیروز ارتش تأکید کرد؛
آمادگی هوانیروز ارتش برای پاسخگویی به هرگونه تهدید
امیر سرتیپ «قربانی» با اشاره به نصب پیشرفته‌ترین تجهیزات بر روی بالگرد‌های هوانیروز ارتش، گفت: هوانیروز ایران قدرتمندترین ناوگان بالگردی غرب آسیا و آماده پاسخگویی به هر تهدیدی است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه:
بدنه‌های کربنی شناور‌های ۹۰ ناتی در سپاه و داخل کشور ساخته می‌شود
سردار تنگسیری گفت: جنس بدنه شناور‌های ۹۰ ناتی ما از کربن است و از صفر تا ۱۰۰ آن در همین کشور تولید شده و نسل آینده ما قطعاً از این هم فراتر خواهد رفت.

دریادار سیاری تاکید کرد؛
لزوم دفاع قوی و عملیات مقتدرانه آفندی در جبهه جنگ نرم
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: در حالی که امروز دشمن با عملیات روانی و سلطه رسانه‌ای سعی در تغییر باور‌ها و اعتقادات نسل جوان ما دارد، مسئولان و فعالان فرهنگی در جبهه جنگ نرم هم باید قوی دفاع کنند و هم باید مقتدرانه حمله کرده و عملیات آفندی انجام دهند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش:
تمام نیاز‌های نیروی هوایی ارتش در داخل تأمین می‌شود
امیر سرتیپ واحدی گفت: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و وجود دانشمندان و متخصصان، تمام نیاز‌های نیروی هوایی ارتش در داخل تأمین می‌شود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش: به‌زودی بلندی‌های جولان را آزاد می‌کنیم
امیر سرتیپ حیدری گفت: امروز به برکت نظام مقدس اسلامی در حال ایجاد اقتدار و قدرت‌افکنی هستیم و پیش‌می‌رویم تا ان‌شاءالله ارتفاعات جولان را همانند ارتفاعات بازی‌دراز آزاد کنیم؛ آن روز دور نیست.

ما متحدیم/ سردار سلامی:
مردم آماده جهادی پایان‌ناپذیر تا درهم شکستن استخوان‌های دشمن هستند
فرمانده کل سپاه گفت: مردم با حضور حماسی و تاریخی خود در یادواره شهدای عملیات بازی‌دراز، عشق به شهدا را نشان دادند و این مصداق بارز جهاد تبیین است. درود بر روح همه شهدایی می فرستیم که از خودشان گذشتند تا ما آسایش داشته باشیم.

طی اطلاعیه‌ای اعلام شد؛
ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار ارز
وزارات اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با اقدامات گسترده اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) ۷۱ نفر از اخلالگران کلان ارزی در قالب ۲۳ گروه و تعدادی شبکه سازمان‌یافته بازداشت شدند.

در دیدار با خانواده شهید داریوش رضایی‌نژاد؛
فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش: اجازه نمی‌دهیم تهدیدی متوجه ایران اسلامی شود/ پیشرفت علم در کشور متوقف نخواهد شد
امیر سرتیپ صباحی‌فرد با بیان اینکه توسعه دانش و پیشرفت علم در کشور ما هیچ‌گاه متوقف نخواهد شد، گفت: دشمن قصد دارد با به شهادت رساندن دانشمندان ما شتاب علمی و پیشرفت کشور را کند سازد.

دیدار فرمانده نیروی هوایی ارتش با مادر شهیدان خلبان عزیزی‌مقدم و نظری طهرانی
امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی در دیدار‌های جداگانه با حضور در منزل شهیدان خلبان جواد عزیزی مقدم و حسن نظری طهرانی با مادر این شهدای والا مقام نیروی هوایی ارتش دیدار و گفت‌وگو کرد.

بازدید وابستگان نظامی خارجی از مرکز تخصص‌های دریایی باقرالعلوم
۱۵ تن از وابستگان نظامی کشور‌های اروپایی، آسیایی، آمریکای لاتین و حوزه اوراسیا از مرکز تخصص‌های دریایی باقرالعلوم رشت بازدید کردند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه:
ناو هواپیمابر سپاه به‌زودی رونمایی می‌شود
سردار تنگسیری گفت: در آینده نزدیک شاهد رونمایی از ناو هواپیمابر (بدون سرنشین) خواهید بود که در دنیا مدل مشابهی برای آن وجود ندارد.

با حضور فرمانده نهاجا؛
اساتید و پیشکسوتان نیروی هوایی ارتش تجلیل شدند
در مراسمی با حضور امیر سرتیپ واحدی از اساتید و پیشکسوتان دفاع مقدس نهاجا تجلیل به عمل آمد.

معاون تربیت و آموزش ارتش خبر داد؛
تدوین مصوبات ۲۰ گانه تلفیقی سیاست‌های تربیت و آموزش ارتش جمهوری اسلامی
امیر سرتیپ «شیخ» از تدوین مصوبات ۲۰ گانه تلفیقی سیاست‌های تربیت و آموزش ارتش جمهوری اسلامی براساس برنامه پنج ساله هفتم توسعه خبر داد.

سرلشکر موسوی در جمع خبرنگاران:
«آموزش» مهم‌ترین رکن پیشبرد امور در ارتش است
فرمانده کل ارتش گفت: دستاورد‌ها و توانمندی‌های ما در عرصه‌های مختلف اعم از ابداعات و تجهیزات جدید مرهون تربیت و آموزش است.

در همایش تجلیل از اساتید و معلمان برتر آجا مطرح شد؛
سرلشکر موسوی: ارتش بر پایه یک سازمان یادگیرنده طراحی شده است/ افتخار فرماندهان ارتش بعد از خاتمه فرماندهی باید معلمی باشد
فرمانده کل ارتش با بیان اینکه ارتش سازمانی است که همه اوقات و مکان‌هایش کلاس آموزشی است و بر اساس یک سازمان یادگیرنده طراحی شده است، گفت: همه افتخارات و موفقیت‌هایی که ارتش به دست آورده نتیجه و پیامد تلاش‌های تربیتی و آموزشی است.

در پیامی به‌مناسبت سالروز حماسه رزمندگان مازندران در خان‌طومان سوریه مطرح شد؛
سرلشکر سلامی: حماسه پرشکوه خان‌طومان یکی از نقاط اوج افتخار مردم مازندران است
فرمانده کل سپاه پاسداران به مناسبت اردیبهشت مقاومت و سالروز شهادت رزمندگان مازندرانی لشکر عملیاتی ۲۵ کربلا در کربلای خان‌طومان پیامی صادر کرد.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:
معلمان وارثان پیامبران الهی هستند
حجت‌الاسلام محمدحسنی با بیان اینکه معلمان جانشین خدا در امر تعلیم و تربیت و وارثان پیامبران الهی هستند، گفت: معلمان سازندگان تمدن آینده هستند.

در اجلاسیه مجمع اساتید و استادیاران صالحین مطرح شد؛
سردار سلیمانی: تمرکز شبکه صالحین بر تربیت نسل جدید، مبتنی بر آموزه‌های دینی/ تربیت نسل جوان مومن انقلابی پای کار، تنها با تزکیه میسر است
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: مسیر تربیت نسل جوان مومن انقلابی پای کار، تنها از مسیر تربیت و تزکیه می‌گذرد و این وظیفه شبکه گسترده صالحین در کشور است که بدون تعارف یک ظرفیت بی‌بدیل و کم‌نظیر محسوب می‌شود.

در همایش طلایه‌داران اقتصاد مقاومتی مطرح شد؛
جانشین فرمانده کل سپاه: نقش‌ مؤثر بسیج در حل مشکلات کشور/ انقلاب اسلامی بر تمام قدرت‌های جهان چیره شده است
سردار فدوی با بیان اینکه کشور در مسیر پیشرفت و آبادانی قرار دارد، گفت: امروز بسیجیان در جهاد سازندگی با اخلاص و وحدت پای کار آمده و به صورت جهادی کشور را می‌سازند.

فرمانده نهاجا:
ملت ایران توطئه دشمن در عرصه جنگ نرم را خنثی خواهند کرد
امیر سرتیپ واحدی با اشاره به پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس گفت: به یاری خداوند و حمایت مردم همیشه در صحنه، در جنگ نرم نیز دشمنان را ناامید و توطئه آن‌ها را خنثی خواهیم کرد.

در پیامی به‌مناسبت سالروز تاسیس بسیج سازندگی؛
سرلشکر سلامی: بسیج سازندگی تبلور جوهره حرکت جوانان انقلاب در پاسخ به نیاز‌های مردم است
فرمانده کل سپاه در پیامی تأکید کرد: بسیج سازندگی تبلور جوهره حرکت جوانان انقلاب و شیفتگان اعتلای وطن برای پاسخ به نیازهای نظام و میهن اسلامی با تفکر جهادی و زدودن چهره محرومیت از مناطق محروم کشور است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:
بسیج سازندگی توانمندی‌های غیرقابل انکاری برای آبادانی کشور دارد
سردار سلیمانی گفت: بسیج سازندگی در سال‌های فعالیت خود با اتکا به جوانان مومن و انقلابی و با ورود هوشمندانه به میدان‌های سازندگی، خدمات رسانی و محرومیت زدایی به خوبی نشان داد از توانمندی‌های غیرقابل انکاری برای آبادانی کشور برخوردار است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح‌ به عمان سفر کرد
سرلشکر باقری در رأس هیأت بلندپایه نظامی وارد پایتخت عمان شد.

در فرودگاه عمان مطرح شد؛
سرلشکر باقری: مسائل منطقه و توسعه همکاری‌های امنیتی محور گفت‌وگوها در سفر به عمان است
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: مسائل منطقه و راه‌های توسعه صلح و همکاری، امنیت و آرامش در منطقه از محورهای مورد گفت‌وگو در سفر به عمان خواهد بود.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش:
توانمندی پدافند هوایی موجب سردرگمی ابرقدرت‌ها شده است
امیر «صباحی‌فرد» گفت: توانمندی پدافند هوایی در طراحی، تولید و به‌کارگیری عملیاتی تجهیزات و تسلیحات بومی موجب سردرگمی ابرقدرت‌ها و بر هم خوردن نقشه‌های شوم آن‌ها شده است.

امیر سرتیپ «رحیم‌زاده» از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد
فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) کشور با حضور در دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) ارتش ضمن بازدید از بخش‌های مختلف دانشگاه از نزدیک در جریان روند آموزشی دانشجویان این دانشگاه قرار گرفت.

در جمع کارکنان سفارت ایران در عمان؛
سرلشکر باقری: راهبرد برد - برد ایران در گسترش دیپلماسی با کشور‌های منطقه و جهان/ حضور موفق ما در «میدان» موفقیت در عرصه برقراری ارتباط با کشور‌های منطقه را به دنبال داشت
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گسترش دیپلماسی دفاعی را از شاخص‌های مهم دیپلماسی در جهان دانست و گفت: توسعه و گسترش دیپلماسی منطقه‌ای و دفاعی یکی از شاخص‌های مهم دیپلماسی در جهان است و گسترش دیپلماسی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران با کشور‌های منطقه در واقع یک راهبرد برد - برد است.

در مراسم صبحگاه نیروی پدافند هوایی ارتش؛
فرمانده نیروی پدافند هوایی: در صورت خطای دشمنان درسی فراموش‌ناشدنی به آن‌ها خواهیم داد
امیر سرتیپ صباحی‌فرد با بیان اینکه اولویت اول ما در نیروی پدافند هوایی حفظ و ارتقاء توان رزم است، گفت: تمامی سامانه‌ها و موشک‌های ما آماده هستند تا در صورت نیاز و خطای دشمنان، پاسخی قاطع و درس فراموش‌ناشدنی به آن‌ها بدهد.

در دیدار با رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح عمان مطرح شد؛
سرلشکر باقری: برگزاری رزمایش مرکب دریایی با مشارکت عمان/ موازنه قدرت درحال تغییر از غرب به شرق جهان/ آینده متعلق به منطقه ما و آسیا است
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: امروز نشانه‌های جدیدی از تغییر موازنه قدرت از غرب به شرق دیده می‌شود و باید تأکید کرد که آینده متعلق به منطقه ما و آسیاست.

در دیدار با وزیر دفاع سوریه مطرح شد؛
امیر آشتیانی: آمادگی ایران برای ایجاد زیرساخت‌های دفاعی و راه‌اندازی خطوط تولید محصولات راهبردی در سوریه/ تکیه بر قدرت بومی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتدار است
وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: ایران برای تجهیز نیرو‌های مسلح سوریه به پیشرفته‌ترین تسلیحات، ایجاد زیرساخت‌های دفاعی و چندجانبه و تقویت بنیه تسلیحاتی سوریه، آماده همکاری با این کشور است.

در بازدید از یادمان هویزه مطرح شد؛
سرلشکر موسوی: دفاع مقدس مقطعی عبرت‌آموز برای دشمنان/ مناطق عملیاتی دفاع مقدس دانشگاهی برای افسران ما در ارتش است
فرمانده کل ارتش با اشاره به مقاومت پیروزمندانه ملت ایران در دفاع مقدس گفت: اگر فکر بدی درباره ایران به ذهن ابرقدرت‌ها خطور کند، با یادآوری دوران دفاع مقدس حتماً از اجرای آن پشیمان خواهند شد.

در دیدار معاون نخست وزیر عمان مطرح شد؛
سرلشکر باقری: برای همکاری مشترک اطلاعاتی و عملیاتی با عمان آماده‌ایم/ تجارب خود در زمینه مبارزه با تروریسم را در اختیار برادران عمانی می‌گذاریم
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: با انسداد مرزهای شرقی ایران، مسیر قاچاق تغییر کرده و باندهای قاچاق در دریا فعال‌تر شده‌اند و این برای همه کشورها از جمله عمان نیز مخاطره‌آمیز است؛ لذا ما آماده هرگونه همکاری مشترک اطلاعاتی و عملیاتی برای مقابله با این پدیده شوم هستیم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی پدافند هوایی ارتش:
ساخت نسخه دوم سامانه باور ۳۷۳ در دستور کار ارتش است
امیر یوسفی خوش‌قلب گفت: ساخت نسخه دوم سامانه باور ۳۷۳ در دستور کار ارتش است و اطلاع‌رسانی بیشتر درخصوص آن در آینده نزدیک انجام می‌شود.

نماینده ولی فقیه در سپاه: باید در معرفی دین متحول شویم
حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی در جلسه همایش روحانیون دفاتر نمایندگی ولی فقیه در نیروی هوافضای سپاه با تاکید بر آموزش علوم قرآنی گفت: باید معرفی دین را متحول کنیم.

معاون هماهنگ‌کننده نزاجا در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛
الحاق انواع تجهیزات موشکی، پهپادی و جنگال به یگان رزم نزاجا/ امنیت پایدار در مناطق مرزی برقرار است
امیر سرتیپ «فلاح» با ‌بیان اینکه امنیت پایدار و قابل قبولی در مناطق مرزی برقرار است، گفت: هیچ‌گونه تهدید و عامل نگران‌کننده‌ای در مناطق مرزی وجود ندارد.

در دیدار با فرمانده نیروی زمینی ارتش عمان مطرح شد؛
امیر «حیدری»: آمادگی نزاجا برای همکاری با نیروی زمینی ارتش عمان/ تجربیات خود را در اختیار ارتش عمان می‌گذاریم
فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کامل این نیرو برای همکاری با نیروی زمینی ارتش عمان در حوزه‌های مختلف خبر داد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش:
افزایش قدرت بازدارندگی نیرو‌های مسلح/ تجهیزات دفاعی بومی ایران خاری در چشمان دشمنان است
امیر سرتیپ «صباحی‌فرد» گفت: نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران روز به روز قدرت بازدارندگی خود را در مقابل دشمنان افزایش داده‌اند.

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله (ص)‌ تهران بزرگ:
نقش‌آفرینی بسیج در زمینه امر‌ به‌ معروف و نهی از منکر/ قانون‌شکنان در اکثریت نیستند
سردار سرتیپ «حسن‌زاده» گفت: همان‌گونه که در معابر و اماکن عمومی بر رعایت قانون عفاف و حجاب تأکید داریم، باید در ادارات هم با در نظر گرفتن شرایط خاصی، اقدامات لازم را برای اجرای این قانون انجام دهیم.

به همت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح؛
مراسم گرامیداشت روز ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای برگزار شد
مراسم گرامیداشت روز ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای به همت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در زورخانه شهید طوقانی برگزار شد.

در جمع اساتید و فرماندهان دانشگاه علوم راهبردی و دفاعی عمان مطرح شد؛
سرلشکر باقری: امنیت وارداتی اطمینان‌بخش نیست/ نیرو‌های مسلح ایران در تأمین امنیت منطقه پیشگام هستند
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به نقش‌آفرینی مؤثر ایران در کشورهای عراق و سوریه برای مبارزه با تروریسم گفت: نیرو‌های مسلح ایران در تأمین امنیت منطقه و همسایگان پیشگام هستند.

رئیس اداره ورزش و آمادگی جسمانی ستاد کل نیرو‌های مسلح:
ورزش باستانی در نیرو‌های مسلح احیا می‌شود
امیر سرتیپ دوم «فولادی» با بیان اینکه ورزش باستانی و زورخانه‌ای ریشه در فرهنگ و سنت ما دارد، گفت: برنامه داریم تا ورزش باستانی را به خاطر خصوصیت جوانمردی و پهلوانی در نیرو‌های مسلح‌مان احیا کنیم.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیرو‌های مسلح:
امیدآفرینی از وظایف اصلی فعالان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است
سردار سرتیپ «شکارچی» تلاش برای امیدآفرینی در جامعه را از وظایف اصلی فعالان حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: پیروزی در جنگ نرم در گرو داشتن قدرت نرم و توانایی در بهره‌گیری از این قدرت است.

در همایش بصیرت معاونین نظامی اداره عقیدتی سیاسی ارتش مطرح شد؛
امیر سیاری: راهکار مقابله با استعمار نو تربیت نوجوانان مبتنی بر ارز‌ش‌های دینی است
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: دشمن در جنگ نرم و جنگ فرهنگی به دنبال آن است تا استعمار نو را پیاده کند. این نوع استعمار نیاز به پیاده‌ کردن نیروی نظامی و یا حاکم کردن دست‌نشانده وابسته ندارد، بلکه با اثرگذاری بر فکر و اندیشه، سیاست‌های خصمانه خود را با کمترین هزینه‌ها پیش می‌برد.

نماینده ولی فقیه در سپاه:
قدرت ایران اسلامی توقف‌ناپذیر است
حجت‌الاسلام «حاجی‌صادقی» با تأکید بر اینکه باید اراده دشمن را درهم بشکنیم، گفت: قدرت ما توقف‌ناپذیر است و ما به هیچ بیگانه‌ای اجازه دخالت در امور کشورمان را نخواهیم داد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه:
اردو‌های راهیان پیشرفت گامی مؤثر در راستای جهاد تبیین است
سردار حاجی‌زاده گفت: برپایی اردو‌های راهیان پیشرفت و آشنایی نسل جوان با پیشرفت‌های کشور، گامی مهم و مؤثر در راستای جهاد تبیین و معرفی دستاورد‌های انقلاب اسلامی است.

در اختتامیه مجمع اساتید و استادیاران صالحین مطرح شد؛
سرلشکر سلامی: تربیت، زیرساخت تمدن‌سازی است/ «جهاد تبیین» نیازمند فعالیت انسان‌های نفوذناپذیر است
فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اینکه تربیت، زیرساخت تمدن سازی است گفت: «جهاد تبیین» نیازمند فعالیت انسان‌های نفوذناپذیر است تا در برابر وسوسه‌های فرهنگی که از هجمه سخت جنگی هم شدیدتر است، دوام بیاورند و ایمانشان محفوظ بماند.

در دیدار رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با پادشاه عمان مطرح شد؛
سرلشکر باقری: قدرت جهان از غرب به شرق و آسیا در حال انتقال است/ پادشاه عمان: امنیت تنگه‌ هرمز و دریای عمان باید توسط کشورهای منطقه تامین شود
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران گفت: آینده جهان نشان از یک نظم چندقطبی داردِ نظمی که در آن قدرت جهان از غرب به سوی آسیا در حال انتقال است.

در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛
مسئول دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا: نیرو‌های مسلح بیشترین تأثیرپذیری را از ارزش‌های دینی دارند/ دولتمردان باید ابتدا خود به حجاب و ارزش‌ها اعتقاد داشته باشند
حجت‌الاسلام والمسلمین «سعیدی» با تأکید بر نقش دولت در زمینه ترویج و پیاده‌سازی ارزش‌های دینی در جامعه، گفت: نیرو‌های مسلح از جمله مجموعه‌هایی است که باید بیشترین تأثیرپذیری را از ارزش‌های دینی داشته باشند.

با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح؛
همایش بین‌المللی هندسه نظم جدید جهانی برگزار شد
همایش بین‌المللی هندسه نظم جدید جهانی با حضور سرلشکر باقری و رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

سرلشکر سلامی در حاشیه اختتامیه اجلاسیه مجمع اساتید شبکه صالحین:
دشمن در اغتشاشات به قائمه نظام حمله کرد، تا قاعده را بشکند/ امروز شاهد انزوای سیاسی تا گسستگی انسجام دشمن در تحولات منطقه هستیم
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دشمنان شدیداً به انزوای سیاسی افتاده‌اند گفت: صهیونیست‌هایی که چند ماه قبل به رجزخوانی افتاده بودند، اکنون خیره مانده‌اند، زیرا هر روز بیش از ۳۰ عملیات مسلحانه در سرزمین‌های اشغالی صورت می‌گیرد.

در همایش هندسه نظم جدید جهانی مطرح شد؛
سردار احمدی‌مقدم: ایده برگزاری همایش هندسه نظم جدید جهانی در پی جنگ اوکراین شکل گرفت
رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: ایده برگزاری همایش بین‌المللی هندسه نظم جدید جهانی بر اساس بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی و در پی جنگ اوکراین شکل گرفت.

افتتاح فاز جدید بیمارستان نبی اکرم (ص) زاهدان با حضور فرمانده کل سپاه
فاز جدید توسعه و تجهیز و خدمات تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان حضرت نبی اکرم (ص) زاهدان با حضور سرلشکر سلامی به بهره‌برداری رسید.

در مراسم افتتاح رسمی فاز جدید بیمارستان نبی اکرم (ص) زاهدان؛
فرمانده نیروی زمینی سپاه: پروژه‌های زیرساختی زیادی را در دست اجرا داریم
سردار سرتیپ «پاکپور» گفت: اقدامات و پروژه‌های زیرساختی خوبی را با مشارکت دولت مردمی اجرا و به ثمر نشانده‌ایم و پروژه‌های زیادی را نیز در دست اجرا داریم.

سرلشکر باقری در همایش هندسه نظم جدید جهانی:
افول قدرت ارتش آمریکا با عقب‌نشینی فرارگونه از منطقه/ پیروزی انقلاب اسلامی مانع شکل‌گیری حاکمیت آمریکا بر جهان شد/ حاکم شدن صالحان بر جهان وعده الهی است
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه فرسودگی ارتش آمریکا را شاهد هستیم، گفت: اسرائیل غاصب در سراشیبی افول قرار گرفته و در ابعاد گوناگون دچار مشکلات اساسی است؛ اما در مقابل، ملت فلسطین و محور مقاومت در حال قدرت گرفتن و آزادی قدس است.

در مراسم افتتاح فاز جدید بیمارستان نبی اکرم (ص) زاهدان؛
سرلشکر سلامی: همکاری سران طوایف با سپاه در تأمین امنیت استان سیستان و بلوچستان/ سپاه برای تحقق آرزوهای مردم تلاش می‌کند
فرمانده کل سپاه گفت: در منطق سپاه، مردم حیاتی‌ترین سرمایه انقلاب، نظام و کشور هستند، و ما برای تحقق آرزوهای آن‌ها پا به میدان گذاشتیم.

همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در نیروی پدافند هوایی ارتش برگزار شد
همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در ستاد نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی برگزار شد.

رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی پدافند هوایی ارتش:
انقلاب اسلامی با قدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد
حجت‌الاسلام روشندل با اشاره به گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی گفت: این انقلاب همچنان در مسیر خود با قدرت و صلابت گام برمی‌دارد.

سرلشکر باقری در دیدار با رئیس ستاد کل ارتش سوریه:
روابط ایران و سوریه از عمق و ‌سابقه زیادی برخوردار است
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: روابط دو کشور ایران و سوریه سوابق طولانی دارد؛ به نحوی که این روابط ‌از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و از زمان ‌مرحوم حافظ اسد گسترش یافته و‌ با خون سربازان دو ‌کشور عجین ‌شده است.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش در همایش علمی بیانیه گام دوم انقلاب:
نیروی پدافند هوایی به سطح بالایی از آمادگی و توان رزمی دست یافته است
امیر سرتیپ صباحی‌فرد با بیان اینکه نیروی پدافند هوایی ارتش در سال‌های اخیر به سطح بالایی از آمادگی و توان رزمی دست یافته است، گفت: این نیرو در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

مسئول دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا:
لزوم صیانت از آرمان‌های انقلاب اسلامی/ باید تمدن اسلامی به دوران طلایی خود بازگردد
حجت‌الاسلام سعیدی با بیان اینکه حفظ آرمان‌ها و دستاورد‌های انقلاب اسلامی امری واجب است، گفت: ما آرمان‌های انقلاب را در طول سال‌های گذشته حفظ کرده‌ایم و مقام معظم رهبری هرگز از مواضع انقلاب در استکبارستیزی، عقب‌نشینی نکردند.

پیام سرلشکر موسوی به‌مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هفته هلال احمر؛
ارتش تعامل با هلال احمر در اجرای مأموریت‌های مشترک را در دستور کار خود دارد
فرمانده کل ارتش در پیامی تأکید کرد: ارتش همکاری و تعامل دو جانبه با جمعیت هلال احمر را افتخاری بزرگ برای خود دانسته و تعامل، تقویت و هم‌افزایی در اجرای مأموریت‌های مشترک و موفقیت هرچه بیشتر جمعیت هلال احمر را در دستور کار دارد.

با حضور فرمانده کل سپاه؛
پایگاه هوایی و بالگردی نیروی زمینی سپاه در زاهدان به بهره‌برداری رسید
با حضور فرمانده کل سپاه، پایگاه هوایی و بالگردی جنوب شرق کشور و هلی‌گاه هواپیما‌های بدون سرنشین هوانیروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زاهدان به بهره‌برداری رسید.

سرلشکر باقری در جمع خبرنگاران:
مشارکت ایران در بازسازی ارتش سوریه/ همکاری‌های نظامی ایران و عمان توسعه می‌یابد
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: در دیدار با رئیس ستاد ارتش سوریه درباره آموزش، انتقال تجربیات و نیز بازسازی ارتش این کشور، پس از جنگ تبادل نظر کردیم.

در جمع خبرنگاران؛
رئیس ستاد کل ارتش سوریه: همکاری ایران و سوریه برای تسریع شکست سلطه مستکبران/ تعاملات خود با ایران را ادامه می‌دهیم
سپهبد «محمود ابراهیم» با تأکید بر توسعه و تحکیم روابط سوریه با ایران گفت: دو کشور در راستای ایجاد نظم جدید جهانی و شکست سلطه کشور‌های امپریالیستی تلاش می‌کنند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا:
انقلاب اسلامی ایران زلزله بزرگی در نظم ناعادلانه جهانی ایجاد کرد
سرلشکر صفوی گفت: انقلاب اسلامی و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران، زلزله بزرگی در نظم ناعادلانه جهانی ایجاد کرد.

در آیین بهره‌برداری از سه طرح زیرساختی سپاه در استان سیستان و بلوچستان؛
سرلشکر سلامی: بومی‌سازی امنیت در جنوب شرق کشور/ عزم همه ارکان نظام، تأمین امنیت و رفاه مردم است
فرمانده کل سپاه گفت: امنیت ضرورتی حیاتی برای زندگی مردم است و ما تأمین و تحکیم امنیت در منطقه سیستان و بلوچستان را چند وجهی و از طریق خدمت به مردم، بومی‌سازی و مردمی‌سازی تأمین آن دنبال می‌کنیم.

دیدار رئیس ستاد کل ارتش سوریه با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
سپهبد محمود ابراهیم با امیر سرتیپ «آشتیانی» دیدار و گفت‌وگو کرد.

در همایش جهاد تبیین ویژه طلاب و روحانیون استان چهارمحال و بختیاری مطرح شد؛
نماینده ولی‌فقیه در سپاه: خطرناک‌ترین دشمنی با انقلاب‌ها حمله چراغ خاموش فرهنگی است
حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی در همایش جهاد تبیین روحانیون و طلاب چهارمحال و بختیاری گفت: خطرناک‌ترین دشمنی با انقلاب‌ها، فتنه‌ها و حمله چراغ خاموش فرهنگی به آن است.

در دیدار با رئیس ستاد ارتش سوریه مطرح شد؛
امیر آشتیانی: آمادگی ایران برای کمک به توسعه زیرساخت صنایع دفاعی سوریه/ یکجانبه‌گرایی آمریکا رو به افول است
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: جمهوری اسلامی ایران پس از دوران جنگ در سوریه آمادگی دارد از ظرفیت‌ها و توان خود در راستای بازسازی و کمک به توسعه زیرساخت صنایع دفاعی این کشور استفاده کند.

بازدید هیأت دانشگاه دفاع ملی قزاقستان از دافوس ارتش
هیأتی از دانشگاه دفاع ملی کشور قزاقستان از دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی بازدید کردند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش:
دشمن در جنگ ترکیبی هجمه‌های زیادی را به بنیان خانواده وارد می‌کند
امیر سرتیپ واحدی گفت: درحال حاضر ما در معرض جنگ ترکیبی قرار داریم و دشمن در این زمینه هجمه‌های زیادی به بنیان خانواده وارد کرده و می‌کند.

سرلشکر سلامی درگذشت «حاج محمد ضیایی» را تسلیت گفت
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درگذشت «حاج محمد ضیایی» پدر شهیدان «خدابخش، اصغر، مجید و محمدرضا ضیائی» را تسلیت گفت.

همرزم شهید سلیمانی در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
شگفتی غربی‌ها از توان دفاعی ایران/ در حوزه پهپادی جزء قدرت‌های برتر هستیم
سردار چهارباغی با بیان اینکه تجهیزات و نیازمندی‌های ما در حوزه دفاعی و نظامی به دست با کفایت جوانان ایرانی ساخته می‌شود، گفت: بسیاری از کشور‌ها به‌خصوص غربی‌ها از توانمندی‌های نظامی ما شگفت‌زده شده‌اند.

بازدید امیر سرتیپ «صباحی‌فرد» از ایستگاه رادار بندر سیراف
فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش از ظرفیت‌ها و توان دفاعی سامانه‌های پدافندی در استان بوشهر به‌ویژه ایستگاه رادار شهید نتاج بندر سیراف بازدید کرد.

در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح شد؛
فرمانده نداجا: دریانوردی مقتدرانه ایرانیان برای اولین‌بار در دور دنیا با ناوشکن تمام‌ایرانی «دنا»/ امروز نیروی دریایی در صحنه بین‌المللی افتخار‌آفرینی می‌کند
دریادار ایرانی گفت: فرزندان ایران اسلامی برای اولین بار در تاریخ قادر شدند با به‌کارگیری فناوری‌های نوین و با بهره‌گیری از ناوشکن تمام‌ایرانی دنا در دور دنیا دریانوردی کنند و پرچم ایران را به اهتزاز دربیاورند.

در یادواره شهدای دلوار تنگستان مطرح شد؛
فرمانده نیروی دریایی سپاه: موشک‌های شناور شهید سلیمانی تا ۲ هزار کیلومتر برد دارد
سردار تنگسیری برد موشک‌های مستقر بر روی شناور کلاس شهید حاج قاسم سلیمانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: موشک‌های این شناور از ۴۰ کیلومتر تا ۲ هزار کیلومتر برد دارد.

در نشست مسئولان استانی بسیج اساتید سراسر کشور مطرح شد؛
معاون سیاسی سپاه: تصویر‌سازی غلط دشمن در جنگ شناختی/ اصلی‌ترین جهاد امروز، جهاد امیدآفرینی است
سردار جوانی با بیان اینکه دشمن در جنگ شناختی تصویر‌سازی غلط می‌کند، گفت: هنر ما باید تصویرسازی حقیقی از انقلاب اسلامی، امام (ره) و دستاوردهای انقلاب باشد تا تحلیل درستی از مشکلات ارائه دهیم.

در حاشیه نشست فرمانده نیروی دریایی ارتش؛
تمبر یادبود ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش رونمایی شد
تمبر یادبود ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش که در قالب مأموریت کد ۳۶۰ درجه توانست مأموریت دریانوردی به دور دنیا را انجام دهد، توسط فرمانده نیروی دریایی ارتش رونمایی شد.

جانشین فرمانده کل سپاه:
دولت انقلابی مشکلات اقتصادی را حل خواهد کرد
سردار فدوی با اشاره به تلاش‌های دولت، گفت: حتماً دولت انقلابی، مساله اقتصاد و معیشت را حل خواهد کرد.

در یادواره شهدای روستای فردوی قم مطرح شد؛
معاون ستاد کل نیروهای مسلح: صدای شکستن ستون فقرات نظام سلطه به گوش می‌رسد
سردار «شکارچی» گفت: امروز به برکت خون شهدا و رهبری رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، صدای شکسته شدن ستون فقرات نظام سلطه به گوش می‌رسد.

سردار قاآنی در چهاردهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت:
جبهه مقاومت از یک نهال نوپا به یک محور گسترده تبدیل شده است/ «فاطمیون» مروّج فرهنگ زندگی عزتمدارانه هستند
فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه جوانان قهرمان در برخی روزها ۳۰ عملیات در کرانه باختری علیه صهیونیست‌ها انجام می‌دهند، گفت: جبهه مقاومت امروز از یک هسته و یک نهال نوپا به یک محور گسترده تبدیل شده است.

در کنگره شهدای پایتخت مطرح شد؛
سرلشکر صفوی: قدرت‌های بزرگ به دنبال تجزیه ایران هستند
دستیار و مشاور فرمانده معظم کل قوا گفت: قدرت‌های بزرگ که ضد ملت ایران هستند، از بیش از ۱۰۰ سال گذشته پشت سر حرکت‌های تجزیه‌طلبی بوده‌اند.

بازدید دریادار سیاری از غرفه‌های ارتش در نمایشگاه کتاب
معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در مصلای تهران از غرفه‌های ارتش در سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کرد.

معاون اجرایی ارتش:
شهدا پرچم‌داران فرهنگ ایثار و مقاومت هستند
امیر سرتیپ «محمودی» با بیان اینکه شهدا پرچم‌داران فرهنگ ایثار و مقاومت هستند، گفت: دانشجویان دانشگاه‌های افسری با الگو‌پذیری از شهدای ارتش، قله‌های افتخار را فتح می‌کنند.

رئیس هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی:
لزوم تقویت توان علمی نیروهای مسلح/ جبهه مقاومت دستاورد‌ دفاع مقدس است
امیر سرتیپ «آراسته» گفت: کارکنان نیرو‌های مسلح موظف هستند که با تقویت توان علمی، معنویت و آمادگی، از مظلومان در برابر مستکبران دفاع کنند.

جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه:
تجهیزات بومی هوافضای سپاه نقاط قوت دشمن را به نقاط ضعف تبدیل کرده است
سردار «موسوی» با بیان اینکه نیروی هوافضا به دنبال طراحی و شکل‌گیری هندسه قدرت در تراز انقلاب اسلامی است، گفت: به دلیل بومی بودن تجهیزات و فناوری‌های نیروی هوافضای سپاه، نقاط قوت دشمن به نقاط ضعف تبدیل شده است.

معاون‌هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه تأکید کرد؛
لزوم بهره‌گیری حداکثری سپاه از ظرفیت هنرمندان انقلابی
سردار پورجمشیدیان با تأکید بر لزوم بهره‌گیری حداکثری سپاه از ظرفیت هنرمندان انقلابی، «هنر» را بهترین زبان برای معرفی انقلاب اسلامی دانست.

در دیدار خانواده سردار شهید طهرانی‌مقدم؛
سرلشکر سلامی: اقتدار موشکی کشور مرهون مجاهدت‌های شهید طهرانی‌مقدم است
فرمانده کل سپاه گفت: اقتدارآفرینی و توان‌افزایی دفاعی امروز در حوزه موشکی، مرهون مجاهدت‌ها و تلاش‌های سردار شهید طهرانی‌مقدم است.

جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران:
نقش اساسی فاطمیون در شکست تروریسم بین‌الملل در عراق و سوریه/ فاطمیون برای منطقه و جهان برکات داشتند
سردار فلاح‌زاده گفت: لشکر فاطمیون به مرور به نیرویی چند هزار نفری تبدیل شد که برکات آن نه‌تنها برای مردم سوریه بلکه برای تمام مردم منطقه و جهان بود.

فرمانده نیروی پدافند هوایی در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
بهینه‌سازی سامانه‌های پدافندی ارتش/ پهپادهای ایرانی از کارآمدترین پهپادهای دنیا هستند
امیر سرتیپ صباحی‌فرد با اشاره به الحاق تجهیزات و سامانه‌های جدید به نیروی پدافند هوایی ارتش، گفت: سامانه‌های این نیرو در حال بهینه‌سازی هستند.

ناوگروه ۸۶ نداجا در بندر صلاله پهلو گرفت
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن تمام‌ایرانی «دنا» و ناوبندر «مکران» در بندر صلاله عمان پهلوگیری کرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به دفاع‌پرس عنوان کرد؛
انتشار فعالیت نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس به‌عنوان «سند ملی»
امیر دریادار «ایرانی» گفت: مستندسازی تجارب رزمندگان نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس با جمع‌آوری و انتشار آن‌ها به‌عنوان سند ملی یکی از فعالیت‌های این نیرو در حوزه کتاب وکتاب‌خوانی است.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص):
قدرت پدافند هوایی مرهون زحمات نیروی انسانی است
امیر سرتیپ «رحیم‌زاده» با تقدیر از تلاش‌های پیشکسوتان نیروی پدافند هوایی، گفت: قوام، انسجام و قدرت پدافند هوایی مرهون زحمات نیروی انسانی در ابعاد مختلف است.

واکنش رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به پیشنهاد قطع اینترنت
سردار «جلالی» در شبکه اجتماعی بومی به پیشنهاد قطع اینترنت برای کنترل تقلب‌های احتمالی دانش آموزان در زمان برگزاری امتحان‌های نهایی واکنش نشان داد.

در پیامی به گروه‌های مقاومت؛
سردار قاآنی: حمایت از مقاومت تا ریشه‌کنی رژیم صهیونیستی ادامه می‌یابد
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی پیامی، تأکید کرد که حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از محور مقاومت ادامه خواهد داشت تا رژیم صهیونیستی از سرزمین فلسطین، ریشه‌کن شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛
ارتباط «ندسا» با ۳۲ دانشگاه کشور/ می‌توانیم تا ۱۲ مایلی سواحل آمریکا پیش برویم
سردار دریادار تنگسیری گفت: نیروی دریایی سپاه با ۳۲ دانشگاه کشور ارتباط علمی دارد؛ ارتباطی که خروجیِ آن با ساخت شناورها، موشک‌ها، پهپاد‌ها و... قابل مشاهده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:
اهمیت حضور دانشجویان در اردو‌های راهیان نور/ باور «ما می‌توانیم» ایران را در ردیف برترین کشور‌ها قرار داده است
سردار «سلیمانی» بر اهمیت حضور دانشجویان در اردو‌های راهیان نور و راهیان پیشرفت تاکید کرد و گفت: باور «ما می‌توانیم» که در دوران دفاع مقدس به دست آمد، کشورمان را در بسیاری از عرصه‌ها جزو کشور‌های برتر دنیا قرار داد.

سردار جلالی در آیین تدفین و خاکسپاری شهید گمنام:
شهیدان سفرای فرهنگی انقلاب اسلامی هستند/ هویت ایرانی - اسلامی ما در گرو پاسداشت خون شهداست
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور شهدا را سفرای فرهنگی انقلاب اسلامی دانست و گفت: شهیدان با خون خود، انقلاب را بازتولید می‌کنند و رسالت آن‌ها هنوز تمام نشده است.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی سپاه:
نیاز به معلمان تراز انقلاب اسلامی داریم
سردار پورجمشیدیان معلمی را یک کار جهادی دانست و گفت: نیاز به معلمان تراز انقلاب اسلامی داریم.

جانشین فرمانده کل سپاه:
فعالیت ستون پنجم دشمن در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی/ مشکلات اقتصادی را با بهره‌گیری از الگوی دفاع مقدس مرتفع می‌کنیم
سردار فدوی گفت: ستون پنجم دشمن در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی به‌شدت فعال است و با کارشکنی سعی در ایجاد نارضایتی و شکاف بین مسئولین و مردم دارد.

در جلسه شورای مدیران معاونت سیما با فرمانده نداجا تأکید شد؛
تولید برنامه‌های تلویزیونی با محوریت طولانی‌ترین دریانوردی تاریخ ایران
در جلسه شورای مدیران معاونت سیما با فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، بر ساخت و تولید برنامه‌هایی با موضوع طولانی‌ترین دریانوردی تاریخ ایران تأکید شد.

معاون اجرایی ارتش:
برنامه‌ریزی ارتش برای بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان/ استکبار جهانی از پیشرفت ملل اسلامی در هراس است
امیر سرتیپ «محمودی» با تأکید بر برنامه‌ریزی مطلوب ارتش برای استفاده از دانش و توانایی نخبگان گفت: هم‌فکری، همت و تلاش نخبگان نقش بسزایی در افزایش ظرفیت‌های تولید و تقویت ایران اسلامی دارد.

در دیدار فرمانده نیروی دریایی روسیه؛
فرمانده نداجا: توسعه همکاری‌ نیروی دریایی ایران، روسیه و چین/ رزمایش مرکب دریایی حاوی پیام مهمی برای آمریکا بود
دریادار ایرانی گفت: دشمن تلاش می‌کند که مثلث ایران، چین و روسیه را درگیر کند تا ما نتوانیم همکاری‌های لازم را داشته باشیم؛ ولی به لطف خدا، تعاملات خوبی داریم.

در حاشیه دیدار با فرمانده نیروی دریایی ارتش؛
فرمانده نیروی دریایی روسیه: مأموریت موفقیت‌آمیز ناوگروه ۸۶ ارتش ایران/ ناوگروه یک کشور ابرقدرت می‌تواند به دور کره زمین سفر کند
دریاسالار «یومنوف» با اشاره به مأموریت ناوگروه ۸۶ نداجا گفت: ناوگروه یک کشور ابرقدرت می‌تواند به دور کره زمین سفر کند و مأموریت موفقیت‌آمیز این ناوگروه، نشان از آمادگی‌ فنی، تجهیزات، آموزش و تجربه بالای کارکنان آن دارد.

دیدار فرمانده نیروی دریایی روسیه با دریادار سیاری
دریاسالار یومنوف با حضور در ستاد فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با معاون هماهنگ کننده آجا دیدار و گفت‌وگو کرد.

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش:
برگزاری دور‌ه‌های معارف جنگ از مصادیق جهاد تبیین است
امیر سرتیپ «الهامی» برگزاری دور‌ه‌های معارف جنگ را از مصادیق جهاد تبیین دانست و گفت: بیان خاطرات شهدا برای جوانان نسل امروز از ضرورت‌های جامعه امروز ماست و باید بیش از پیش به آن توجه شود.

فرمانده نیروی هوایی ارتش تأکید کرد؛
لزوم الگوگیری جوانان از حاج قاسم
امیر سرتیپ واحدی با تأکید بر لزوم الگوگیری جوانان از شهید سلیمانی گفت: ما باید مکتب حاج قاسم را مقدس بشماریم و در مسیر این شهید والامقام حرکت کنیم.

در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب مطرح شد؛
سرلشکر صفوی: ضرورت آگاه‌سازی جوانان نسبت به پیشرفت‌های ایران اسلامی/ جهان اسلام از بازیگران نظام قدرت جهانی است
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: جهان اسلام یکی از بازیگران نظام قدرت جهانی است که در حال بازآرایی قدرت خود در قرن جدید است.

در جمع دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش مطرح شد؛
فرمانده نهاجا: تا آخرین قطره خون از کشور عزیزمان دفاع خواهیم کرد
امیر واحدی گفت: تا آخرین قطره خون از کشور عزیزمان تحت رهبری عظمای ولایت حضرت امام خامنه‌ای دفاع خواهیم کرد.

در جمع دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش مطرح شد؛
فرمانده نداجا: ایجاد گسست در استراتژی دشمن ابتکار عمل را از آن‌ها می‌گیرد
امیر ایرانی گفت: مهم‌ترین کار در جنگ حمله به استراتژی دشمن است؛ چرا که ایجاد گسست در استراتژی دشمن، ابتکار عمل را از آن‌ها می‌گیرد.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش:
حضور ناوگروه ۸۶ ارتش در راستای تقویت دیپلماسی دفاعی کشور است
امیر «تاج‌الدینی» گفت: حضور ناوگروه ۸۶ ارتش در راستای احیای قدرت و تقویت دیپلماسی دریایی است.

در گفت‌وگو با دفاع‌پرس مطرح شد؛
سرلشکر صفوی: آغاز خروج آمریکایی‌ها از خلیج‌ فارس/ صهیونیست‌ها تهدید مشترک جامعه مسلمین/ مهمترین مناطق استراتژیک دنیا در اختیار مسلمانان است
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، صهیونیست‌ها را تهدید مشترک مسلمانان دانست و گفت: امروز در شرایطی قرار داریم که توان نظامی و اقتصادی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها رو به افول رفته و این باعث شده تا آمریکایی‌ها خروج خود از خلیج‌ فارس را آغاز کنند.

فرمانده دانشگاه علوم دریایی حضرت امام خمینی (ره) نوشهر:
بزرگترین شبیه‌ساز جامع ناوبری و فرماندهی کشتی در نوشهر افتتاح شد
امیر «شفقت رودسری» گفت: بزرگترین شبیه‌ساز جامع ناوبری و فرماندهی کشتی منطقه در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر افتتاح شد.

سرلشکر موسوی:
شبیه‌ساز‌ها از الزامات توسعه دریامحور هستند/ موفقیت نیروی دریایی حاصل دانش، اراده و روحیه انقلابی است
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران شبیه‌ساز جامع ناوبری را از مهم‌ترین الزامات توسعه دریامحور دانست و گفت: با این تجهیزات هزینه‌ها و خطرپذیری کمتر می‌شود و آینده بهتری برای نیروی دریایی در ارائه خدمات آموزشی شاهد خواهیم بود.

در مراسمی با حضور سرلشکر موسوی صورت گرفت؛
اعطای نشان فداکاری به خانواده‌های شهیدان «متاجی‌نیمور»، «خلعتبری» و «نبوی»
در مراسمی با حضور فرمانده کل ارتش نشان فداکاری اعطایی فرماندهی کل قوا به خانواده‌های معزز شهدای ارتش جمهوری اسلامی در مازندران اعطا شد.

در مراسم اهدای نشان فداکاری به خانواده‌های شهدای ارتش مطرح شد؛
سرلشکر موسوی: نیروی دریایی ارتش با اقتدار از منافع ملی در دریاها حراست می‌کند
امیر سرلشکر «موسوی» گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با اقتدار از امنیت و منافع ملی در دریاها حراست می‌کند.

ناوگروه ۸۶ نداجا وارد آب‌های سرزمینی ایران شد
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش که هشت ماه پیش به مأموریت دریانوردی دور کره زمین اعزام شده بود، امروز وارد آب‌های کشور شد.

در حاشیه مراسم تجلیل از روابط عمومی‌های ندسا مطرح شد؛
تمجید فرمانده نیروی دریایی سپاه از عملکرد ناوگروه ۸۶ ارتش/ وحدت ارتش و سپاه ناگسستنی است
فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به مأموریت موفقیت‌آمیز هشتاد و ششمین ناوگروه نداجا گفت: شکوه کاری که ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش رقم زده بسیار ارزشمند است و من دست تمام رزمندگان نیروی دریایی ارتش را می‌بوسم.

پیام وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح به‌مناسبت روز روابط‌ عمومی؛
وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با دستی پر از انواع فناوری‌ها در مقابل دشمنان قد علم کرده است
امیر سرتیپ آشتیانی در پیامی تأکید کرد: وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح امروز با دستی پر از انواع فناوری‌ها و‌ پیشرفت‌های علمی در مقابل دشمنان قد علم کرده و از منافع ملی دفاع می‌کند.

رئیس اداره بهداشت و درمان نداجا عنوان کرد؛
برپایی بیمارستان تخصصی در ناوگروه ۸۶ ارتش
امیر «سلطان‌زاده» گفت: برای نخستین‌بار در ناوگروه ۸۶ ارتش، بیمارستانی تخصصی با تمام امکانات به همراه یک تیم کامل تخصصی پزشکی فراهم شده بود.

جانشین قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) عنوان کرد؛
نقش هیأت معارف جنگ در شبیه‌سازی مناطق جنگی
سرلشکر حسنی‌سعدی گفت: هیأت معارف جنگ سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در شبیه‌سازی مناطق جنگی و آگاه‌سازی دانشجویانی که ۳۰ سال خدمت را پیش رو دارند، نقش بسزایی ایفا می‌کند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش:
کارکنان روابط عمومی نیروهای مسلح مشاور امین فرماندهان هستند
امیر سرتیپ واحدی گفت: کارکنان روابط عمومی نیروهای مسلح با رصد دقیق تحولات جامعه به‌عنوان مشاوری امین و پل ارتباطی بین جامعه و سازمان، فرماندهان و مسئولان را یاری می‌دهند.

بازدید فرمانده نیروی دریایی روسیه از دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره)
دریاسالار نیکولای یومنوف از بخش‌های مختلف دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر بازدید کرد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه:
سپاه برای رفع مشکل تنش آبی در کشور تلاش می‌کند
سردار پاکپور گفت: سپاه و وزارت نیرو دست به دست هم داده‌اند تا مشکل تنش آبی را در کل کشور به‌ویژه در نقاط مرزی و محروم حل کنند.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح:
مقابله با جنگ شناختی دشمن نیازمند مؤلفه‌های فناورانه است
سردار «فرحی» گفت: مقابله با دشمن در عرصه جنگ شناختی، نیازمند این است که در حوزه مؤلفه‌های فناورانه و ارتباطی در جایگاه مناسبی قرار بگیریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خبر داد؛
ساخت شبیه‌ساز جامع ناوبری و فرماندهی کشتی با رعایت استانداردهای بین‌المللی
امیر ایرانی با اشاره به افتتاح بزرگترین شبیه‌ساز جامع ناوبری و فرماندهی کشتی گفت: در سال ۹۵ به این فکر افتادیم تا شبیه‌ساز جامعی را تعریف کنیم که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و جوانان نخبه خودمان تولید شود، تا هیچ گونه وابستگی نداشته باشیم.

فرمانده نیروی هوایی ارتش:
تعدادی از هواپیما‌های با‌سرنشین و بدون‌ سرنشین به‌زودی رونمایی می‌شود
امیر واحدی گفت: با تکیه بر توان خودی و اتکا به صنعت داخلی، در ساخت هواپیما‌های با‌سرنشین و بدون‌ سرنشین، پیشرفت‌های خوبی کسب کرده‌ایم که بزودی تعدادی دیگر از آنها رونمایی خواهد شد.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفت‌وگو با دفاع‌پرس:
آمادگی وزارت دفاع برای تجهیز ارتش سوریه/ تولید محصولات دفاعی ۱.۵ برابر افزایش می‌یابد
سردار سرتیپ «فرحی» از اهتمام وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح برای رشد یک و نیم برابری تولید محصولات دفاعی در سال جاری خبر داد.

در دیدار مسئولان سازمان هوافضای وزارت دفاع مطرح شد؛
وزیر دفاع: برنامه‌های موشکی و فضایی باید طبق برنامه زمان‌بندی شده و بدون وقفه پیش برود
امیر آشتیانی نیاز کشور به گزارش‌های ماهواره‌های بومی برای موضوعاتی همانند چالش‌های آبی را مورد تأکید جدی قرار داد و گفت: باید نیاز‌های حوزه‌های دفاعی و غیردفاعی کشور با سرعت، دقت و اطمینان بیشتری پیگیری، تثبیت و محقق شود.

بازدید فرمانده نیروی دریایی روسیه از منطقه یکم نیروی دریایی ارتش
فرمانده نیروی دریایی ارتش روسیه به همراه امیر دریادار بلوچ، معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش از منطقه یکم نیروی دریایی ارتش ایران بازدید کرد.

رئیس هیئت معارف جنگ سپهبد شهید علی صیاد شیرازی:
تبعیت از ولایت فقیه ویژگی بارز شهید صیاد شیرازی بود
امیر «آراسته» گفت: تبعیت محض از ولایت فقیه ویژگی بارز و شاخص سپهبد شهید علی صیاد شیرازی بود.

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش:
درس‌آموزی از زندگی شهدا یکی از راهکارهای موفقیت در ارتش است
حجت‌الاسلام «محمدحسنی» گفت: درس‌آموزی از زندگی شخصی و سازمانی عناصر اسوه همانند شهدا یکی از راهکارهای موفقیت در ارتش است؛ زیرا شهدا کسانی هستند که در راه زنده نگه‌داشتن دین اسلام، جان خویش را خالصانه در طَبق اخلاص گذاشتند.

در همایش ملی «زن، جامعه، امنیت» مطرح شد؛
سرلشکر ایزدی: هدف دشمن نابودی بنیان خانواده و ناامنی اجتماعی است
فرمانده قرارگاه سایبری و تهدیدات نوین قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: دشمن زنان ما را نشانه گرفته و درصدد است که بنیان خانواده‌های ایرانی را که زن ستون آن است گسسته کند و ما باید هوشیار باشیم و در تولید امنیت اجتماعی با هم همکاری مضاعف داشته باشیم.

امیر نصیرزاده در دیدار فرمانده نیروی دریایی روسیه:
ائتلاف ایران، چین و روسیه بیانگر یک نظم جدید جهانی است
جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: برگزاری رزمایش‌ها و مراودات بین المللی و همچنین ائتلاف بین ایران، چین و روسیه بیانگر یک نظم جدید جهانی است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:
پیروزی ملت ایران در فتنه سال ۱۴۰۱ کمتر از پیروزی در دفاع مقدس نبود
سردار سلیمانی گفت: پیروزی‌ای که ملت ایران در مقابل فتنه سال گذشته کسب کرد، کمتر از پیروزی در دفاع مقدس نبود.

حضور وزارت دفاع ایران در نمایشگاه بین‌المللی دفاعی بلاروس
وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران در یازدهمین نمایشگاه دفاعی بلاروس که با شرکت بیش از ۳۰ کشور جهان برگزار شد، شرکت کرد.

فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ:
امام (ره) به مردم باور قلبی داشت
سردار حسن‌زاده با بیان اینکه امام (ره) به مردم باور قلبی داشت، گفت: مردم فتنه‌های دشمن را طی ۴۴ سال پر برکت انقلاب ناکام گذاشته‌اند.

فرمانده کل سپاه:
مردم در فتنه ۱۴۰۱ ضربه محکمی به دشمن زدند/ هیچ قدرتی توان مقابله با ایران را ندارد
سرلشکر سلامی گفت: دشمن در فتنه سال گذشته همه توان خود را به کار گرفت تا مردم را نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بی‌اعتماد کند؛ اما بار دیگر مردم ایران ضربه محکمی به دشمن زدند.

سردار نقدی:
مجاهدت عشایر به انقلاب اسلامی قوام بخشیده است
معاون هماهنگ‌کننده سپاه گفت: مجاهدت عشایر در ۴۳ سال اخیر انقلاب اسلامی را از تهدید‌ها و توطئه‌های دشمنان استحکام و قوامی مضاعف بخشیده است.

استقبال شناور‌های ایرانی از ناوگروه ۸۶ نداجا
انبوهی از شناور‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فراجا و شناور‌های بسیج دریایی و لنج‌های مردمی در محدوده بندر جاسک به استقبال ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش آمدند.

دیدار فرمانده نیروی زمینی ارتش با مادر شهید «سرابندی»
امیر سرتیپ حیدری با مادر شهید «نادر سرابندی» دیدار و گفت‌وگو کرد.

بازدید فرمانده نزاجا از تیپ ۲۸۸ زرهی
امیر سرتیپ حیدری از تیپ ۲۸۸ زرهی سرتیپ شهید سلیمان هاشم زهی در خاش بازدید کرد.

در برنامه تلویزیونی «صف اول» مطرح شد؛
سردار جلالی: بکارگیری هوش مصنوعی در پدافند سایبری/ سند «زن، خانه و خانواده از منظر پدافند غیرعامل» تدوین شد
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه امروز شاهد اضافه شدن موضوع هوش مصنوعی به فضای سایبری هستیم، گفت: جمع‌بندی سازمان پدافند غیرعامل کشور این است که در سال ۱۴۰۲، هوش مصنوعی وارد دفاع سایبری شود.

دیدار فرمانده نهاجا با خانواده شهیدان «بی‌طرف» و «علی‌مددی»
امیر سرتیپ «واحدی» با خانواده شهیدان بی‌طرف و علی‌مددی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در برنامه تلویزیونی «بیکرانه» مطرح شد؛
فرمانده نیروی دریایی ارتش: عبور «ناوگروه ۳۶۰» از ۳ طوفان سهمگین/ تحمیل اراده «فاتح» به زیردریایی اتمی آمریکا/ هیچ محدودیتی در دریا‌ها نداریم
دریادار ایرانی گفت: ناوگروه ۳۶۰ از سه طوفان سهمگین با موفقیت عبور کرد؛ طوفان‌هایی که در یکی از آن‌ها یکی از ناوشکن‌های کشور‌های همسایه غرق شد.

استقبال فرمانده نیروی دریایی ارتش از ناوگروه ۸۶
فرمانده نیروی دریایی ارتش برای استقبال از ناوگر‌های ۸۶ بر عرشه ناوبندر مکران حاضر شد.

جنگنده‌های نهاجا از ناوگروه ۸۶ استقبال کردند
جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش در محدوده بندرعباس از ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش استقبال کردند.

با استقبال فرمانده نداجا؛
ناوگروه ۸۶ وارد منطقه یکم دریایی نیروی دریایی ارتش شد
ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش با حضور امیر دریادار ایرانی وارد منطقه یکم دریایی نداجا شد.

در جمع مسئولان روابط عمومی‌های اقشار بسیج مطرح شد؛
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین: مؤلفه‌های پیروزی مردم غزه بر رژیم صهیونیستی/ توفیقات نظام در خدمت به مردم باید تبیین شود
حجت‌الاسلام رضایی با اشاره به توفیقات نظام اسلامی در ماه‌های اخیر، بر ضرورت تبیین این موفقیت‌ها تأکید کرد و گفت: عموم رسانه‌های کشور نتوانسته‌اند خدمات نظام اسلامی به مردم را معرفی کنند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش در دیدار با دختران شهدای نهاجا:
فرزندان شهدا باید در «جهاد تبیین» الگو باشند
امیر سرتیپ واحدی گفت: فرزندان شهدا که مقاومت و استواری پدرانشان را سرلوحه برنامه‌های خود و چراغ راه مسیر پیشرفت کشور قرار داده‎اند، باید در جهاد تبیین نیز مانند سایر زمینه‌ها الگوی دیگران باشند.

فرمانده سپاه تهران بزرگ:
تدوین «روزشمار تهران در جنگ»/ همایش فرماندهان گردان‌های سپاه محمد رسول‌الله (ص) در دفاع مقدس برگزار می‌شود
سردار «حسن‌زاده» با تأکید بر همکاری سپاه محمد رسول‌ الله (ص) تهران بزرگ و مرکز اسناد دفاع مقدس گفت: نقش تهران به‌عنوان پایتخت ایران اسلامی باید دیده شود و «روزشمار تهران در جنگ» در دستور کار قرار گیرد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش:
مأموریت ناوگروه ۸۶ موجب خنثی‌سازی تبلیغات منفی غربی‌ها علیه ایران شد
دریادار «ایرانی» از رفتار ایرانی ـ اسلامی کارکنان ناوگروه ۸۶ نداجا در جریان اعزام این ناوگروه به دور کره زمین و نیز استقبال دیگر ملت‌ها از نیرو‌های ایرانی خبر داد و گفت: ما به‌عنوان نماینده مردم ایران خصلت پاک و زبان ایرانی را در یک قاب ارائه کردیم.

رصد ناو آمریکایی «پل همیلتون» توسط نیروی دریایی سپاه
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه گفت: ناو آمریکایی «پل همیلتون» که به ادعای آن‌ها حامل سه فرمانده ارشد نیرو‌های دریایی آمریکا، انگلیس و فرانسه بود، از سوی نیروی دریایی سپاه مورد رصد دقیق قرار گرفت.

با صدور پیامی؛
رهبر معظم انقلاب اسلامی بازگشت موفقیت‌آمیز ناوگروه ۸۶ ارتش را تبریک گفتند
حضرت امام خامنه‌ای (مدظله ‌العالی) در پیامی بازگشت موفقیت‌آمیز دلاورمردان ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش از مأموریت دریانوردی بزرگ به کشور را تبریک گفتند.

با حضور سرلشکر باقری؛
آیین رسمی استقبال از ناوگره ۸۶ نیروی دریایی ارتش برگزار شد
آیین رسمی استقبال از ناوگره ۸۶ نیروی دریایی ارتش با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده کل ارتش در منطقه یکم این نیرو در بندرعباس برگزار شد.

در مراسم استقبال رسمی از ناوگرو‌ه ۸۶ ارتش؛
فرمانده نیروی دریایی ارتش: ناوگروه ۸۶ نداجا فرهنگ غنی ایرانی را به دنیا نشان داد
دریادار «ایرانی» با بیان اینکه فرزندان ملت ایران در ناوگروه ۸۶ توانستند فرهنگ غنی ایرانی را به دنیا مخابره کنند، گفت: دشمنان بدانند که ایران اسلامی انزواپذیر نیست و هرگز منزوی نخواهد شد.

در کابل صورت گرفت؛
دیدار رئیس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح با معاون ستاد ارتش طالبان
رئیس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با معاون ستاد ارتش طالبان در کابل دیدار و گفت‌وگو کرد.

ارتقاء درجه فرمانده ناوگروه ۸۶
فرمانده ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش به درجه دریادار دومی ارتقاء یافت.

در آئین استقبال از ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش؛
سرلشکر باقری: ایران در مسیر دستیابی به جایگاه قدرت دریایی/ مأموریت ناوگروه ۸۶ نقطه عطفی در قدرت دریایی کشور است
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با تاکید بر اینکه مأموریت ناوگروه ۸۶ نقطه تحولی در قدرت دریایی ایران اسلامی است، گفت: دریادلان نیروی دریایی ارتش فراتر از امواج اقیانوس کاری به ظاهر نشدنی را به سرانجام رساندند و موجب سربلندی نیرو‌های مسلح و ایران اسلامی شدند.

در دیدار با خانواده شهید بروجردی؛
سرلشکر سلامی: ضرورت گردآوری خاطرات مسیح کردستان/ مجاهدت‌های شهید بروجردی الهام‌بخش است
فرمانده کل سپاه بر ضرورت نگارش و گردآوری خاطرات مسیح کردستان و تدوین در قالب تاریخ شفاهی و انتشار آن برای بهره‌گیری نسل‌های امروز و فردای جامعه تأکید کرد.

وزیر اطلاعات:
دشمنان در صورت ایجاد ناامنی برای ایران با پاسخی کوبنده مواجه خواهند شد
حجت‌الاسلام «خطیب» هشدار داد که معاندان در صورت ایجاد ناامنی برای جمهوری اسلامی با هرگونه اقدامی در مرز‌ها، با پاسخ قاطع و کوبنده فرزندان این ملت در نیرو‌های مسلح و دستگاه‌های امنیتی مواجه خواهند شد.

در جمع خبرنگاران؛
سرلشکر باقری: رزمایش‌های متعددی با کشور‌های جهان در اقیانوس‌ها خواهیم داشت/ تأمین امنیت تنگه هرمز بر عهده ارتش و سپاه است
رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با اشاره به مأموریت ناوگروه ۸۶ نداجا گفت: این توانمندی و اقتدار دریایی ایران در اشکال مختلف ادامه می‌یابد؛ همچنین رزمایش‌ها و تمرین‌های متعددی را با کشور‌های جهان در اقیانوس‌ها خواهیم داشت و چنین مأموریت‌هایی نیز تکرار خواهد شد.

فتح خرمشهر؛ فتح خون/
دریادار سیاری: رزمندگان اسلام در حماسه آزادسازی خرمشهر راهبرد دشمن را شکست دادند
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: رزمندگان اسلام در عملیات بزرگ بیت‌المقدس و حماسه آزادسازی خرمشهر قهرمان، راهبرد دشمن را شکست داده و هدفش را از بین بردند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش عنوان کرد؛
پاسخ دندان‌شکن نیروی پدافند هوایی به تهدیدکنندگان امنیت آسمان ایران
امیر سرتیپ صباحی‌فرد گفت: نیروی پدافند هوایی پاسخ دندان‌شکنی به تهدیدکنندگان امنیت آسمان ایران اسلامی خواهد داد.

در پیامی به فرمانده نداجا؛
فرمانده «ندسا»: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به کابوسی هولناک برای دشمنان تبدیل شده است
دریادار تنگسیری در پیامی با تبریک بازگشت ناوگروه ۸۶ به میهن اسلامی تأکید کرد: امروز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با بهره‌برداری از توانمندی‌های نظامی پیشرفته و بازدارنده، به کابوسی هولناک برای دشمنان تبدیل شده است.

انتهای پیام/ 231

سالروز رحلت اولین بانوی اسلام؛ حضرت خدیجه (س) تا پای جان، از رسالت پیامبر(ص) حمایت کرد

 مناسبت های مدهبی

سایت شهدای نیاک مرجع خبری وطراح نرم افزارهای مذهبی

سالروز رحلت اولین بانوی اسلام؛ حضرت خدیجه (س) تا پای جان، از رسالت پیامبر(ص) حمایت کرد

گروه فرهنگ و هنر دفاع‌پرس: امروز دهم ماه مبارک رمضان، یادآور روزی تلخ در تاریخ اسلام است. روزی که رحلت ام المومنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علی‌ها در آن اتفاق افتاد و به همین علت آن سال را عام الحزن نامیدند.

کلمات نمی‌تواند بازگوی شخصیت بانویی شود که علاوه بر آنکه بزرگ یاور پیامبر خدا (ص) بوده، همسری شایسته برای حضرت و مادری نمونه برای حورا انسیه یعنی فاطمه زهرا (س) است. فقدان و رحلت ایشان در دهمین روز از ماه مبارک رمضان سال دهم بعثت، ضایعه‌ای سنگین را به اسلام و مسلمانان وارد کرد و رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) یکی از اولین مدافعان خود را از دست دادند.

مقام و ایمان بی‌نظیر ام المؤمنین خدیجه کبری (س) سبب شد که تا سال‌ها بعد از رحلت ایشان، فضائل و خصایص حضرتش از سوی رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) برای همگان بیان شود.

حضرت خدیجه (س) در مکه به دنیا آمد. وی از قبیله قریش، از تیره بنی‌اسد بود. قصی‌بن‌کلاب جد مشترک او و رسول اکرم (ص) است. در میان خویشان و نزدیکان حضرت خدیجه (س)، شخصیت‌های برجسته‌ای بودند، ازجمله ورقه‌بن‌نوفل، پسرعموی حضرت خدیجه (س)، که از دانایان عرب بود و به بعثت پیامبر (ص) بشارت داد.

او وقتی ماجرای نزول اولین وحی را از زبان پیامبر (ص) و خدیجه (س) شنید، نبوت حضرت محمد (ص) را تصدیق کرد [۱]. حکیم‌بن‌حزام، برادرزاده خدیجه (س)، نیز از شخصیت‌های بزرگ قریش و یکی از اعضای برجسته دارالندوه بود. [۲]دارالندوه خانه‌ای در کنار کعبه بود که قصی‌بن‌کلاب (جد چهارم پیامبر) آن را برای مشورت و حل و فصل مسائل قریش و مردم مکه تأسیس کرده بود. هرچند بنی‌اسد به اندازه بنی‌هاشم متنفذ نبودند، در بسیاری از کار‌های مهم در کنار بنی‌هاشم بودند، چنان‌که در پیمانی که برای جلوگیری از ظلم، و دفاع از ستمدیدگان بسته شد و در تجدید بنای کعبه در ۳۵ عام‌الفیل شرکت داشتند.

بعد از قرن‌ها که از رحلت این بانوی فداکار می‌گذرد، شنیدن فضائل ایشان به هر مسلمانی درس فداکاری و پایبندی به ایمان را می‌آموزد. برترین فضائل حضرت خدیجه (س) این چهار فضیلت است: محدثین و مورخین شیعه و اهل سنت بر این باورند که اولین بانوی مسلمان، حضرت خدیجه (س) بود. این فضیلت یکی از فضائل بی نظیری است که خدای رحمان به این بانوی گرانقدر عنایت کرده است. ابن اثیر از علمای اهل سنت در کتاب خود در این بارهمی‌نویسد: «علمای اسلام به اتفاق بر این باور هستند که اولین [بانوی]مسلمان، حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) بوده است.» [۳]این فضیلت به معنای آن است که حضرت خدیجه در حالی به رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) ایمان آورده و اسلام را انتخاب کرده که دیگران در کفر و جهالت به سر می‌بردند.

احمد بن حنبل یکی از ائمه چهارگانه اهل سنت در کتاب خود روایتی را بیان کرده که بازگو کننده مقام این بانوی گرانقدر است. او در مسند خود از ابن عباس نقل می‌کند؛ «روزی رسول گرانقدر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) با اصحاب خود نشسته بودند و در این هنگام حضرت با دست مبارکشان چهار خط روی زمین کشیدند و فرمودند: آیا می‌دانید این چهار خطی که کشیدم چیست؟ اصحاب خدمت حضرت عرض کردند: خدا و پیامبرش بهتر می‌دانند. رسول الله (ص) فرمودند: چهار نفر با فضیلت‌ترین زنان بهشت هستند. اولین آنان خدیجه بنت خویلد و دومین نفرشان دخترم فاطمه زهرا (س) و سومین آن‌ها آسیه همسر فرعون و چهارمین‌شان مریم مادر عیسی مسیح است.» [۴]با جستجو در منابع معتبر اهل سنت مشخص می‌شود، بار‌ها رسول الله (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به پشتیبانی و یاری خود توسط ام المؤمنین خدیجه کبری (سلام‌الله‌علیها) اشاره کرده‌اند و از این بانوی آسمانی به نیکی یاد می‌کنند، تا جایی که اگر کسی از خدیجه غراء (سلام‌الله‌علیها) بدگویی می‌کرد، پیامبر رحمت (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به خشم می‌آمدند و چهره ایشان برافروخته می‌شد.

احمد بن حنبل در کتابش به نقل از یکی از همسران پیغمبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌نویسد: «رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) هرگاه به یاد خدیجه می‌افتادند، از ایشان به نیکی یاد می‌کردند. روزی حسادت بر من [یکی از همسران حضرت]چیره شد و گفتم: چه زیاد از آن پیر زن بی‌دندان یاد می‌کنید؟! همانا خداوند بهتر از او نصیب شما فرموده است. در این هنگام رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: خدای رحمان بهتر از خدیجه به من همسری نداده است. زیرا او روزی به من ایمان آورد که تمام مردم به من کفر می‌ورزیدند و روزی مرا تصدیق کرد که مردم مرا تکذیب می‌کردند و هنگامی که مردم مرا محروم داشتند، او با اموال خود مرا یاری کرد. خدای عالم تنها از خدیجه کبری به من فرزند داده است و حال آنکه از سایر همسرانم به من فرزندی عنایت نفرمود.» [۵]قطعاً اولین بانوی مسلمان به خاطر حمایت‌ها و جان نثاری‌‎ها و صبر بر مصائبی که در راه یاری رساندن به حضرت محمد مصطفی (ص) متحمل شده، از جانب خدای رحمان، شایسته مقام رفیع و برتری بر دیگر زنان و بانوان عالم هستی شده است. اما عشق آسمانی و محبت قلبی رسول خدا (ص) به حضرت خدیجه کبری (س) بار‌ها بر زبان حضرت جاری شده است و محدثین اهل سنت همانند علمای شیعه، به ثبت و ضبط آن احادیث والا پرداخته‌اند.

به عنوان نمونه حاکم نیشابوری، محدث مشهور اهل سنت در کتاب خود، تعبیری عجیب و بسیار زیبا از رسول خدا (ص) در وصف ام‌المؤمنین خدیجه کبری (س) را بیان کرده است. او می‌نویسد که حضرت فرمودند: «سپاس مخصوص خدایی است که اطعام کرد و لباس پوشاند و خدیجه را همسر من قرار داد و من عاشق او بودم.» [۶]در این روایت، پیامبر (ص) از عشق و دلدادگی خود نسبت به ام المؤمنین حضرت خدیجه (س) سخن به میان آورده و به پاس وجود ایشان، حمد و سپاس پروردگار عالم را به جای می‌آورند.

همچنین مسلم نیشابوری در صحیح خود که نزد اهل سنت جایگاه با عظمتی دارد، بعد از ذکر روایتی در مورد اکرام بستگان حضرت خدیجه (س) توسط رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله)، در انتها به نقل از حضرت می‌نویسد که پیامبر اعظم (ص) فرمودند: «خدای رحمان، محبت و عشق خدیجه را روزی من کرده است.» [۷]حضرت خدیجه علاوه بر آنکه برای رسول خدا (ص) همسر نیکو و طاهره‌ای بود، اولین مدافع اسلام و یار و یاور در دورانی بود که حتی بستگان ایشان یعنی همان قریش، حضرت را طرد کرده بودند و به دشمنی ایشان همت گمارده بودند. رحلت این بانوی گرامی باعث شد پیامبر خدا (ص) یکی از مهم‌ترین پشتیبان‌های خود را از دست بدهند.

پی‌نوشت

[۱]. بخاری، ۱ / ۳؛ ابن‌کثیر، السیره النبویه، ۱ / ۳۸۶

[۲]. ابن‌حزم اندلسی، ۱۲۱؛ ابن‌عساکر، ۱۵ / ۱۱۵

[۳]عز الدین ابن الأثیر، الکامل فی التاریخ، ج ۱، ص ۶۵۵، دار الکتاب العربی، بیروت – لبنان، چاپ اول، ۱۴۱۷ ه. «اخْتَلَفَ الْعُلَمَاءُ … خَلْقِ اللَّهِ إِسْلَامًا.»

[۴]. احمد بن حنبل، مسند أحمد، ج ۴، ص ۴۰۹، ح ۲۶۶۸، مؤسسة الرسالة، چاپ اول، ۱۴۲۱ ه. «عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ، قَالَ: خَطَّ رَسُولُ اللهِ … وَمَرْیَمُ ابْنَةُ عِمْرَانَ".»

[۵]. احمد بن حنبل، مسند أحمد، ج ۴۱، ص ۳۵۶، ح ۲۴۸۶۴، مؤسسة الرسالة، چاپ اول، ۱۴۲۱ ه. «عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ: کَانَ النَّبِیُّ … حَرَمَنِی أَوْلَادَ النِّسَاءِ ".»

[۶]. حاکم نیشابوری، المستدرک علی الصحیحین، ج ۳، ص ۲۰۱، ح ۴۸۴۰، دار الکتب العلمیة – بیروت، چاپ اول، ۱۴۱۱ ه. «عَنِ الزُّهْرِیِّ، قَالَ: … وَکُنْتُ لَهَا عَاشِقًا.»

[۷]. مسلم نیشابوری، صحیح مسلم، ج ۴، ص ۱۸۸۸، رقم ۲۴۳۵، دار إحیاء التراث العربی_ بیروت. «عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ: … إِنِّی قَدْ رُزِقْتُ حُبَّهَا.»

انتهای پیام/ 241